Rodzaje opon terenowych do samochodu – na co wypada zwracać uwagę podczas wyboru

Opony samochodowe bezsprzecznie realizują ogromnie ważką rolę, wobec tego dobór odpowiednich opon do wozu jest ogromnie istotny.

Dobierając opony samochodowe bezsprzecznie zwracamy uwagę na wiele rzeczy i czynników, między innymi na model i rodzaj wozu. Na przykład do wozu terenowego, jaki przeważnie porusza się w trudniejszym terenie konieczne są porządne i stateczne opony terenowe, które będą dostosowane do trudniejszych warunków. Zwykłe opony bezsprzecznie nie poradzą sobie na mocno piaszczystym lub także błotnistym podłożu. W styczności z kamienistym czy szorstkim podłożem stosowne okażą się więc opony (sprawdź tutaj) 4×4.

opony

Autor: Frank Weber
Źródło: http://www.flickr.com

Dobór stosownych opon terenowych do samochodu wpływa na jego zdolności terenowe. Na rynku odszukamy dziś mnóstwo rodzajów opon terenowych, wobec tego należałoby poznać się z nimi jeszcze przed nabytkiem, żeby móc dokonać jak najlepszego doboru. Jednym z typów opon terenowych są opony MT, to znaczy Mud Terrain. Są to opony, jakie przeważnie nadają się do jazdy na błotnistym podłożu, gorzej radzą sobie z podłożem utwardzonym, a to ze względu na wysokie zniszczenie, hałas czy też dosyć słabą trakcję. Opony o bardzo wielkim zastosowaniu to opony AT, czyli All Terrain. Nadają się one do wielu nawierzchni, nade wszystko jednak bardzo porządnie sprawdzają się na podłożach piaszczystych, na śniegu i także na drogach szutrowych. Kolejne opony terenowe o jakich powinno się napomknąć to opony – skorzystaj z promocji na opony sportwheels.pl/ – AP, czyli All Purpose. Najlepiej sprawdza się ona na drogach utwardzonych, jednakże w trudniejszym terenie może być zawodna, w szczególności ze względu na słabą trwałość na przebicie.

Omówiony podział opon terenowych to jedynie ogólny zarys. W dzisiejszych czasach możemy jeszcze wyróżnić niemało innych rodzajów i typów opon terenowych, jakie są stosowane w Polsce i w całej Europie (przykładowo opony przeznaczone do jazdy ekstremalnej). Dobierając opony terenowe do swojego wozu należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, w jakim terenie będziesz się zazwyczaj poruszać, jaki masz model samochodu czy też na nabycie ilu różnych kompletów opon samochodowych mogę sobie pozwolić.