Jak zdobyć przydatne informacje o konkurencji?

Dziesięciolecia rozwijania się przemysłu przyczyniły się do tego, że w wielu dziedzinach przemysłu wzrosła też konkurencja i konieczność jej badania. Obecnie tworzy się nowe firmy, które odpowiedzialne są za zdobywanie licznych ważnych informacji i sprzedanie ich firmie konkurencyjnej. Dzięki temu dział marketingu lub produkcji dowie się o tym, jak sprawić konkurencji więcej problemów. Podmiot tego typu to tzw. wywiadownia gospodarcza.

Spotkania biznesowe

Autor: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Źródło: http://www.flickr.com
Firmy, które przychodzą do tego rodzaju wywiadowni pragną zdobyć bogate w treść raporty gospodarcze, tyczące tego, jak dana firma pracuje . Za pomocą takich danych można bardzo mocno zaszkodzić konkurencji albo też wykorzystać czyjąś wiedzę, która jest praktykowana w innej firmie.

Wywiadownie tego typu znane są od wielu lat. Pozyskiwanie informacji gospodarczych o innych firmach wzrosło w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Na początku założył taką firmę Eugene–François Vidocq. Mężczyzna ten sam wcześniej miał kartotekę kryminalną.

Czy znalazłeś konieczne informacje na prezentowany wątek? Jeśli tak, to świetnie, ale nie mniej interesujące będą dane na tym serwisie. Wówczas przejdź tutaj (https://toc.org.pl/menadzerowie-nieskuteczni-dlaczego-warto-przeprogramowac-swoje-menadzerskie-dna/).

W chwili obecnej to czym się zajmuje taka agencja tyczy się wielu rozmaitych dziedzin. Przygotowany raport musi zawierać nie tylko adres i telefon, czy historię oraz przedmiot usług, ale także wiadomości o stanie finansowym czy technologiach itp. Dobre wywiadownie gospodarcze podejmują wielorakie działania, które jednak powinny być legalne. Od czasu do czasu niestety dochodzi do sytuacji, że nieuczciwa konkurencja nie wyszukuje jedynie legalnych wiadomości, ale podejmuje działaniu o adwokatem (zobacz sprawdź) szpiegostwa handlowego. Słowo to nie bez powodu nawiązuje do działań wojskowych, bowiem podobnie jak w służbach wojskowych zdobywa się za wszelką cenę ważne informacje o konkurencyjnych firmach, ich metodzie produkcji i nowych rozwiązaniach technicznych. Wiąże się z tym wiele zagrożeń.

Największe firmy przeznaczają masę pieniędzy na badanie czy np. nie założony jest gdzieś podsłuch itp. Po drugiej stronie natomiast znajdują się przedsiębiorstwa, które przeznaczają dużo pieniędzy na podkładanie takich podsłuchów. Trzeba wiedzieć, że takiego rodzaju działania są ścigane przez policję i grożą za nie duże kary finansowe.