Jakie wymagania trzeba spełnić, aby nabyć mieszkanie

Decyzja o zakupie mieszkania powinna być dobrze przemyślana. Jest to zdecydowanie inwestycja na długi czas, więc podjęcie jej pochopnie może przynieść duże konsekwencje. Jeśli jednak jesteśmy już pewni tego kroku, warto mieć świadomość jakie sprawy formalne musimy spełnić.

budynek od dewelopera

Autor: Eduardo
Źródło: http://www.flickr.com

Gdy znajdziemy idealne miejsce musimy skrupulatnie sprawdzić, czy wszystko przeprowadzana jest zgodnie z prawem, a po pierwsze warto się upewnić, czy sprzedający na pewno jest właścicielem. Warto sprawdzić wszystkie dostępne dokumenty. Kiedy już upewnimy się, że wszystko jest zgodne z prawem przychodzi czas na negocjacje z właścicielem. Przy okazji można wybrać już ostatecznie kredyt hipoteczny. Razem ze sprzedającym trzeba sporządzić początkową umowę, najlepiej zrobić to u notariusza. Następnie płacimy zadatek lub zaliczka dla właściciela. Jeśli do kupna ostatecznie nie dojdzie, zaliczka wraca do osoby, która zamierzała odkupić mieszkanie, z kolei w przypadku zadatku, jeśli jedna ze stron się wycofa, zatrzymuje pieniądze, gdy jednak rezygnuje strona umowy, która płaciła zadatek, może zażądać nawet dwukrotnie wyższej kwoty. Sprawdź kredyty (zobacz pożyczka pod zastaw mieszkania). Mając już umowę początkową możemy składać wniosek o kredyt hipoteczny. Trzeba prócz umowy, skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Zazwyczaj są to m.in. zaświadczenia o dochodach, wyciąg z konta lub umowa o pracę. Zbiór dokumentów może różnić się, w zależności od banku. Rozpatrzenie wniosku zajmuje zwykle kilka tygodni. Kiedy dostaniemy pozytywną decyzję, trzeba udać się do notariusza, u którego zostanie sporządzona umowa sprzedaży. Dodatkowo składamy wniosek o ustanowienie hipoteki. Razem z aktem notarialnym i ustanowieniem hipoteki kolejny raz udajemy się do banku.

Po zapoznaniu się z dokumentami będzie można przelać pieniądze na konto sprzedawcy. Po jakimś czasie sąd powinien poinformować nas listem o wpisie do księgi wieczystej. Decyzję także przekazujemy do banku. Uchroni nas to przed dodatkowymi opłatami. O kupnie trzeba poinformować urząd skarbowy oraz urząd gminy, aby ustalić i opłacić podatek od hipoteki oraz podatek od nieruchomości. Po wypełnieniu wszystkich tych czynności pozostaje tylko zameldowanie oraz umowy z przedsiębiorstwami, które będą dostarczać media. Zobacz kredyt pod zastaw domu.
Wszystkie formalności związane z kupnem mieszkania pokazują jak trudne i pracochłonne jest to zadanie. Jednak jest to ważna inwestycja i duży krok w życiu każdej osoby. W związku z tym należy podkreślać, że powinna być to decyzja jak najlepiej przemyślana, abyśmy nigdy nie musieli jej żałować. Ta trudna droga, na pewno jest tego warta, a po jej przejściu będziemy mogli wypocząć we własnym mieszkaniu.