Kto to jest aktuariusz i w jaki sposób nim zostać?

Aktuariusz jest specjalistą w dziedzinie matematyki finansowej i ubezpieczeń. Główną instytucją, w jakiej może oferować swoje usługi, jest zakład ubezpieczeń. Mogą to być także firmy zajmujące się reasekuracją lub innymi tematami funduszy. Co należy do jego obowiązków?

kliknij po więcej informacji

Autor: CeBIT Australia
Źródło: http://www.flickr.com
Funkcją aktuariusza jest przede wszystkim wycena ubezpieczeń, prowadzenie analiz finansowych lub pomoc w otrzymaniu właściwych rezerw ubezpieczeniowych. Musi być zorientowanym jak kalkulować ryzyko kredytowe czy operacyjne, jak również sporządzać roczne raporty oraz nadzorować aktualne aktywa. Trudni się także taryfikowaniem składek bądź zarządzaniem systemami ubezpieczeniowo-emerytalnymi. Aktuariusze są nad wyraz istotnymi pracownikami zakładów ubezpieczeń, gdyż często uczestniczą w podejmowaniu głównych decyzji. Zawód przez nich pełniony jest zawodem publicznym, co oznacza, iż osoby znajdujące się na tym stanowisku odpowiadają zarówno przed swoim pracodawcą, jak i przed instytucjami nadzoru.

Funkcją aktuariuszy jest również wyznaczanie rezerw na świadczenia pracownika (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-ile-zarabia-fizjoterapeuta-i-co-jest-wazne-w-tym-zawodzie), tak zwany ksr 6 (pogłęb swoją wiedzę), aby wiedzieć, jak wysokie mogą być nagrody czy jubileusze. Dzięki temu można będzie w odpowiedni sposób przyszykować dla pracownika świadczenia, jakie nie są częścią jego honorarium.naciśnij tutaj darmowy program do rozliczeń pit za 2019 darmowy program do rozliczeń pit za 2019Ponadto określenie rezerw pozwala w bardziej dokładny sposób sprecyzować wartość całej firmy, co jest nadzwyczaj ważne dla jego funkcjonowania i kolejnych decyzji związanych na przykład z planowanymi inwestycjami.

obliczenia finansowe

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli chciałbyś zostać aktuariuszem, musisz zdobyć wyższe wykształcenie na uniwersytecie oferującym właściwe kierunki studiów, jak również poświadczenie niekaralności i dokumenty o ukończonym stażu. Oprócz tego należy zaliczyć egzamin aktuarialny, jaki organizowany jest co 2 lata oraz skupia się na takich tematach jak matematyka pieniężna, prawdopodobieństwo, statystyka czy ubezpieczenia. Nie obejdzie się bez skrzętnej nauki, dlatego dobrze jest już na początku studiów przyłożyć się do zajęć i dokładnie przyswajać sobie materiał, aby później nie mieć kłopotów ze zdobyciem pracy w tym zawodzie. Szczególnie, że jest to nad wyraz atrakcyjne finansowo stanowisko, jakie już na starcie gwarantuje wysoką pensję, umożliwiającą prowadzenie życia na faktycznie wysokim poziomie.