Terenowy Fiat w Polsce

Auta są cząstką naszego bytu, elementem tak codziennym, że praktycznie ich nie spostrzegamy. Co rano przed pracą idąc po schodach widzę ciągi aut. W środku sąsiedniego miasta reklama koncernu Fiat, która informuje iż działa w naszym kraju od 1921 roku.

Wiedza poruszająca jeśli uprzytomnimy sobie że samochód zawsze był przedmiotem ekskluzywnym, na pewno w II Rzeczpospolitej oraz później w PRL-u. Albowiem trochę interesuję się historią, zainteresowało mnie dlaczego Fiat jako pierwszy trafił do odrodzonej Polski praktycznie natychmiast po jej ponownym powstaniu? Jaka była przyczyna? Przeczucie podpowiada mi iż raczej nie popyt na auta.

BMW

Autor: Mathew Bedworth
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiedź jest prosta, praktycznie od początku mieliśmy na celu modernizację armii.

Zaciekawiła Cię ta informacja? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – odwiedź serwis a na pewno poznasz wiele interesujących faktów.

Ten powód zadecydował, iż całkiem szybko zaczęły się wyszukiwania firmy która zgodzi się sprzedać nam licencję na produkcję wozów. Optymalny okazał się włoski fabrykant. Jakimś ze składników który zdecydował o doborze były dobrej jakości części samochodowe do Fiata miał zostać produkowany na potrzeby armii polskiej, zatem ten fakt kolosalne znaczenie. Istotne też było to, że proponował fiat części Kraków, jako jedno z największych miast kraju oferował niemałą sieć autoryzowanych zakładów samochodowych. Szybko (zważywszy na spięcia z sąsiadami i destabilizację w naszej ojczyźnie) stanęły zakłady produkujące części samochodowe (idź do serwisu)

Fiat fabrykował w Polsce terenową wersję swego wozu Fiat 508. Został on także dobrany do specyficznych Krajowych warunków na drogach. Obecnie też starczy wbić w przeglądarkę wyrażenie: Fiat serwis w Krakowie aby przekonać się o dużej ilości firmowych warsztatów.
Moim sądem zaskakujące jest to, że choć kojarzymy markę Polski Fiat umiejscawiamy tę markę samochodu po II Wojnie Światowej, podczas gdy było inaczej. Dostojny Fiacik 126p miał swojego pradziadka i to szczytnego, bo terenowego, produkowanego w kraju, mianowicie – Fiat 508. Szkoda tylko, że w powszechnym mniemaniu włoski czterokołowiec stracił z biegiem czasu na jakości, jednak o tym niech zdecydują kierowcy. Trochę żal, że nie przetrwały w Polsce te historyczne samochody w całej okazałości.