Filtr powietrza to klucz do prawidłowej eksploatacji samochodu

Prawidłowa eksploatacja samochodu to w dużej mierze kwestia zastosowania odpowiednich filtrów. Jak każde inne części auta, także one mają swoją długość życia, po przekroczeniu, której kierowcy nie pozostaje nic innego jak wymiana i koszty usługi.

Pierwszym, widocznym z zewnątrz filtrem jest

filtry do aut sportowych

Autor: Ben
Źródło: http://www.flickr.com

filtr powietrza. Przez niego przechodzi powietrze oraz wychwytywane są mniejsze zanieczyszczenia. Odpowiada on bowiem za niedopuszczenie do silnika dużych cząsteczek brudu, czy pyłu. Wymiana takiego elementu kosztuje w okolicach 100 złotych, filtr taki powinien umożliwić kilkanaście tysięcy kilometrów przebiegu. Tymczasem regularniejszej wymianie podlega filtr oleju. Ten element odpowiada za eliminację zanieczyszczeń z płynu, które pojawiają się w czasie trwania pracy silnika. To drugi poziom filtru, który usuwa to, czego nie wyeliminował wcześniej filtr powietrza. Jest bardziej czuły i wrażliwy na drobnego rodzaju niedociągnięcia. Z reguły wyłapuje większe cząsteczki pyłu, ale także małe elementy z metalu. Na pocieszenie, bardziej wyczulonym elementem jest filtr paliwa, natomiast jeśli chodzi o filtr oleju ford focus 1998 – 2005 Turbo Diesel.

Właściwa filtracja paliwa zapewnia dobrą jakość płynu, napędzającego nasz samochód. W tym miejscu bardziej ostrożni powinni być posiadacze silników Diesla niż klasycznych na benzynę. Chodzi tu o rozwiązania konstrukcyjne. Jeśli chodzi o rodzaje filtrów wyróżnić można filtry siatkowe zabezpieczające i te wykonane z papieru.
Lokalizacja w jakiej umiejscowiony jest filtr paliwa , to przestrzeń między pompą a wtryskiwaczem. Gdzieniegdzie filtr paliwa umieszcza się schowany głęboko w komorze silnika, w przestrzeniach podwozia, z odpowiednimi zasłonkami. Nie jest to wygodne dla kierowców. Dlatego też stosuje się pierwszą z wymienionych lokalizacji. To czysta pragmatyka i użyteczność. Jednak w przypadku usterki bądź słabej jakości wykonania, nieodpowiednia eksploatacja znacznie się skróci. Solidnej jakości filtr paliwa daje nadzieję kierowcy na kilkadziesiąt, mniej więcej 15-50 tysięcy przejechanych bez przerwy kilometrów.

Jeżeli ten temat Cię zaciekawi, to z pewnością zainteresuje Cię też nowa publikacja na to zagadnienie, ponieważ również zawiera ciekawe informacje.

Uzależnione jest to nie tylko od zamontowanego filtra, ale też od dolewania benzyny lub oleju napędowego stosownej jakości.