Relacje łączące różne osoby jako bardzo istotny element handlu

Praca w handlu oraz w branży marketingowej nie zalicza się do najprostszych – bardzo dużo bowiem zależy od kontaktów, jakie specjalista tworzy z odbiorcą. To od sposobu, w jaki pracownik działu handlowego, bądź marketingu traktuje odbiorcy zależy, czy odbiorca ten skorzysta ponownie z usług firmy.

marketing relacji

Autor: Jeffrey Zeldman
Źródło: http://www.flickr.com
Często bowiem wychodzi na jaw, że to nie cena usługi jest decydującym aspektem w trakcie wybierania wytworu lub usługi, a jakość obsługi. Stare przysłowie handlowców mówi, że pojedynczy zadowolony odbiorca może sprowadzić kilku innych, jeden niezadowolony odbiorca może natomiast zniechęcić wielu jeszcze nieprzekonanych. Z tego powodu w tego rodzaju branżach stale dba się o motywację zatrudnionych, oraz nagradza się zaangażowanie w zdobywanie nowych kontaktów biznesowych.

infografika marketingowa

Autor: MSLGROUP Global
Źródło: http://www.flickr.com

Stały klient to dobry klient

Długotrwałe analizy rynków udowodniły, że klient korzystający z usług wybranej firmy, który jest usatysfakcjonowany relacjami handlowymi, przynosi znacznie wyższe przychody, niż pozostali odbiorcy. Dla poprawy motywacji odbiorców do częstszych zakupów wykorzystuje się systemy lojalnościowe – na przykład przydzielając kartę stałego klienta. Stali klienci kupują większą ilość towarów i usług, oraz mogą przeznaczyć na nie wyższe kwoty. Każda firma powinna mieć przygotowaną specjalną ofertę dla tego typu odbiorców, w tych najlepszych firmach do obsługiwania stałych odbiorców deleguje się indywidualnego doradcę. Takie strategie marketingowe są znane w branży pod hasłem „marketing relacji” , jest to bardzo opłacalne przedsięwzięcie dla obu stron transakcji. Do tego rodzaju zadań warto wysłać najlepszych pracowników. http://www.programylojalnosciowe.pl/aktualnosci/362-jak-budowac-marketing-relacji.html

Wydajny pracownik

Podstawa płacy osoby zajmującej się handlem nie powinna być bardzo wysoka – wygórowane wynagrodzenie bazowe powoduje zmniejszenie motywacji do pracy. Dla osiągnięcia wyższych wyników pracy, pracodawcy stosują tak zwane programy motywacyjne. Polegają one przykładowo na wynagradzaniu pracownika procentem od kwoty, na jaką widnieje podpisana przez niego umowa. Dzięki temu, pracownikowi zależy na tym, żeby klient podpisał umowę opiewającą na jak najwyższą sumę. Jest to prosty sposób na docenianie najsprawniejszych pracowników handlu, jak również na równoczesne badanie wydajności każdego z nich.