Na jak długo mamy prawo zawiesić działalność gospodarczą?

Prowadzenie działalności gospodarczej w większości przypadków niesie ze sobą wielką satysfakcję, lecz własny interes to niekiedy niemałe obciążenia oraz wiążące się z nimi ryzyko. Nie oznacza to jednak, iż w razie kłopotów firmę trzeba od razu likwidować. Można od niej odpocząć, co w przepisach określane jest jako zawieszenie działalności gospodarczej.

Sprzedaż środków trwałych

Autor: Mark Moz
Źródło: http://www.flickr.com
W myśl przepisów, prowadzenie firmy mamy prawo zawiesić minimalnie na okres 30 dni, najdłużej zaś na 24 miesiące. Jeżeli zdecydujemy się na przerwę w funkcjonowaniu firmy, możemy bez niemiłych konsekwencji czekać aż przejdzie kryzys i nadejdą lepsze czasy na zarabianie pieniędzy.https://www.lexperts.pl/ – więcej na tematTo najlepsze wyjście, jeżeli nasze trudności są chwilowe. Czasowe zaprzestanie prowadzenia działalności jest idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność sezonową – np. sprzedaż pamiątek. Pamiętajmy tylko, że prawo do skorzystania z takiego rozwiązania mamy tylko wówczas, gdy jesteśmy jednoosobowymi przedsiębiorcami.

Takie rozwiązanie posiada wiele dobrych stron . Przede wszystkim nie opłacamy zaliczek na poczet podatku dochodowego, nie musimy składać deklaracji podatkowych oraz nie mamy obowiązku opłacania składek ZUS.

Jeśli pragniesz poszerzyć swą znajomość rzeczy w tej tematyce, to czytaj tu zwolnienie od psychiatry kolejne treści. Wystarczy kliknąć w ten link.

W tym czasie przedsiębiorca w zasadzie nie może podejmować żadnych czynności związanych z firmą, z wyjątkiem tych, które prowadzą do wznowienie działalności gospodarczej. Jeżeli więc uznamy, iż sprzedaż środka trwałego tudzież wyposażenia pomoże zregenerować siły, mamy prawo to zrobić w trakcie zawieszenia – np. pozbyć się środków, które nie są już nam przydatne.

Warto wcześniej zaczerpnąć informacji czy będziemy musieli opodatkować ową transakcję obowiązującą stawką VAT, czy też wystarczył będzie wzór faktury bez VAT.

Komplikacje w prowadzeniu firmy, w mniejszym lub większym stopniu, dotykają prawie każdego właściciela. Kiedy borykamy się z płynnością finansową które są związane ze spłatą zobowiązań wobec wierzycieli zastanówmy się nad skorzystaniem z „koła ratunkowego”, do czasu, gdy sytuacja na rynku zmieni się na lepsze.