Do czego służy manierka i czemu dobrze jest jej używać?

Manierka jest to nieduże, zazwyczaj o pojemności do 2 litrów, zakręcane naczynie zrobione z twardego półproduktu i określone do przenoszenia w niej napojów. Nie przystaje jednakże mylić jej z bukłakami, do czego co krok dochodzi. Używane są od wieków.

turysta w górach

Autor: Rodrigo Gómez Sanz
Źródło: http://www.flickr.com
Pilnym wyekwipowaniem myśliwych, wojowników i pasterzy od niepamiętnych okresów były manierki, które w gwałtownych sytuacjach sprawdzały się bezbłędnie. W ciągu wypraw, wojen, każdy spragniony zdołał zaczerpnąć odrobiny wody, nie musząc denerwować się o odwodnienie. Oczywiście nie jest to potężny zbiornik, ale z reguły porcja napoju, jakim był wypełniany starczała, aż do momentu odszukania innego źródła wody. Istnieją manierki różnych kształtów np. kuliste i stworzone ze szkła, drzewa, skóry czy podłoży sztucznych. Manierki wytworzone z materiałów organicznych nie przetrwały do naszych czasów, a ich kształty znane są jedynie z malunków i rzeźbiarstwa. Dziś wykorzystywane są przymusowo w wojsku. W trakcie wypraw lub treningów w lesie pierwszorzędnie udobruchają usta spragnionych, pomogą im szybko się napić. Zazwyczaj mają kolor ciemnozielony, tak aby wpasować się w ubiór żołnierzy. Kolejnym ich przeznaczeniem są wyprawy górskie, też dostępne są dla typowych tułaczy. Dostępne w licznych odmianach kolorystycznych, a także ze wzorkami, np.odnośnik do strony symbol ssania symbol ssaniaw paski. Manierka cechuje się tym, że posiada korek z zatrzaskiem, jakiego nie musimy odkręcać, aby się napoić – manierki. Jak najbardziej są też wersje z nakrętką, jednak nie są one tak atrakcyjne, jako że istnieje zagrożenie wylania się napitku. Kiedy chodzi o to, w którym miejscu możemy zakupić zbiornik czytaj, są to sklepy sportowe, wojskowe i górskie. Również w sieci występuje potężny wybór, być może nawet większy niż w sklepach stacjonarnych. Cenowo kształtuje się to rozmaicie, gdyż za bardziej profesjonalny sprzęt bez wątpienia zapłacimy więcej. Wyniesie nas to około 20-60 zł.

link

Autor: Jorge Láscar
Źródło: http://www.flickr.com
Sprzęt taki jak manierka sprawdzi się cudownie zarówno dla wojskowego, jak i dla turysty w górach. Zagwarantuje nam to, iż będziemy mieli napitek blisko siebie, bez obawy wylania. Koszta nie są kolosalne, a użycie szerokie.