Moje prawa do utworu – czyli parę słów o prawach twórców

Obecnie dostęp do internetu i nowatorskich technologii spowodował, że ich użytkownicy mają na bieżąco do czynienia z mnóstwem informacji i przekazów multimedialnych o rozmaitej treści i przeznaczeniu. Z szeregu zalet jakie zapewnia taki dostęp do informacji i możliwości można wymienić też ujemne konsekwencje, w tym kopiowanie cudzej treści czy przywłaszczenie sobie czyjegoś pomysłu

.

Odczuwają to szczególnie firmy, które wychodzą z innowacyjnymi rozwiązaniami na rynek, jakie są w dalszym rzędzie kopiowane przez inne firmy, tak, że trudno w pewnej chwili zorientować się, kto jest prawdziwym twórcą innowacyjnego rozwiązania. Jest jednak ku temu możliwa odpowiednia ochrona i są nią prawa autorskie. Co to są prawa autorskie?
Prawa, o jakich mowa są to prawa do używania danego dzieła i pobierania z niego profitów. Takim dziełem mogą być zarówno licznego rodzaju utwory – plastyczne, muzyczne, w formie tekstów, a także wszelkiego rodzaju pomysły, akty i tym podobne.

Komputer, strony internetowe

Autor: Lindy Buckley
Źródło: http://www.flickr.com

Chodzi zatem o to, że jeżeli mamy jakiś ciekawy pomysł bądź wymyśliliśmy nietuzinkowe rozwiązanie, winniśmy mieć wyłączne prawo do tego, aby nimi dysponować, zarządzać i czerpać profity. W celu poinformowania innych, że konkretny produkt czy usługa ma wyłączność warto użyć znaku towarowego. Jak zastrzec znak towarowy? –
Znak towarowy pojawia się zazwyczaj w postaci konkretnego wyrazu czy graficznego obrazka, może byćochrony (polecamy zobacz)również jakiś sygnał bądź fragment melodii.

Aby go zastrzec należy zgłosić się do Urząd Patentowego. Wcześniej należy sprawdzić w odpowiedniej bazie, którą znajdziemy między innymi na stronie urzędu, czy dany wyraz lub obrazek nie jest już zastrzeżony przez kogoś innego. Po przekazaniu odpowiedniego wniosku i dokonaniu wpłaty ma miejsce ogłoszenie poszczególnego znaku towarowego w Biuletynie Urzędu Patentowego RP.
Ochrona swoich praw do konkretnego dzieła jest bardzo ważna, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy występuje praktycznie nieograniczony dostęp do informacji za sprawą internetu. Dlatego też występuje też coś takiego jak prawa autorskie w sieci, dla tych, którzy właśnie w internecie umieszczają informacje o swoich produktach czy nowoczesnych rozwiązaniach.

Namawiamy – kliknij tu (https://merservice.pl/) i wejdź na następną naszą stronę. Tam czekają na Ciebie świeże i interesujące wiadomości.

Warto pamiętać, że takie prawa istnieją i z praw tych korzystać.

Źródło