
Jednak z uwagi na brak wiedzy w tym temacie, jak również z nieznajomości czy nawet bardzo słabą znajomość języka polskiego oraz ze względu na ogólną wątpliwość obcokrajowców co do swojej sytuacji w polskim społeczeństwie, nie domagają się oni poszanowania własnych uprawnień. Jednym z zasadniczych uprawnień właściwych cudzoziemcom w łączności z organami administracyjnymi jest uprawnienie do informacji. Prawo do informacji jest rozumiane bardzo szeroko. Przywilej do informacji polega na obowiązku organów do informowania obcokrajowców o przebiegu procedury urzędowej. Przywilej gwarantuje możliwość wglądu się z dokumentami sprawy. Organy publiczne, mają obowiązek informowania o właściwych metodach odwoławczych od postanowień, wydawanych w trakcie postępowania. Przywilej do informacji to także przywilej dostępu do informacji publicznej.
Chcesz przejrzeć kilka kolejnych naszych artykułów? Rewelacyjnie! Spieszmy więc poinstruować Cię, że jesteśmy tutaj – znajdziesz nas w poniższym linku.
Przy składaniu wniosku o wydanie wizy przez przedstawiciela konsulatu, cudzoziemcy (rozwinięcie tych informacji: oceń ten adres http://balduin-pfnuer.de/) muszą wiedzieć, że takie podanie może być sporządzone w języku ojczystym osoby składającej wniosek. Natomiast dokumenty służące za dowód w prowadzonym postępowaniu o wydanie wizy przez konsula, muszą być już składane wraz z ich przekładem na język polski.
Uwierzytelnianie pism może być sporządzone przez certyfikowane instytucji tłumaczeń. Oznacza to, że w takim przypadku uwierzytelnienie materiałów – dowodów w sprawie jest po stronie obcokrajowca. Na obszarze RP, migrantom przysługuje prawo ochrony. Mogą oni starać się o azyl. W trakcie prowadzonego postępowania o nadanie statusu uchodźcy, cudzoziemcom potrzebny jest biegły, który musi przełożyć na język polski, podania sporządzone w języku obcym. Dopiero w czasie prowadzonej sprawy organ prowadzący, musi zagwarantować nieodpłatną pomoc osoby posługującej się językiem zrozumiałym dla wnioskodawcy. Zobacz więcej: .