Jaki rodzaj podatku wybrać, w przypadku kiedy wynajmujesz mieszkanie

Mamy możliwość wybrać jeden z trzech kategorii podatku, różnie oprocentowanych. Jest to, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5 proc.), podatek na normach ogólnych (stawki progresywne 18 i 32 proc.) oraz podatek liniowy (współczynnik 19 proc.). Dwa pierwsze dotyczą osób konkretnych, które nie mają biznesu.

Duża kawalerka ze ścianką działową

Autor: Unique Hotels
Źródło: http://www.flickr.com
W pierwszej kolejności musimy zdecydować, która metoda jest dla nas bardziej korzystny. Z reguły jest to ryczałt, bo tu jest jedna, mniejsza stawka. każdej sytuacji powinno się wycenić wartość mieszkania, nie kalkuluje się tylko suma do zapłaty na umowie. Kiedy naliczamy ryczałt, bierzemy pod uwagę przychód, inaczej otrzymane pieniądze, a w wypadku innych postaci dochód, inaczej przychód zmniejszony o ceny jego zdobycia. Uogólniając, płacąc podatek od wynajmu na zasadach ogólnych, możemy od niego potrącić wydatki na naprawę lub nowe umeblowanie. A jeżeli straciliśmy dużo, czasami kalkuluje się opłacić podatek (czytaj też koszty uzyskania przychodu 2015) na prawach ogólnych. Odliczyć można również odsetki od zadłużenia hipotecznego. Przy wyliczaniu podatku od wynajmu nie zapomnijmy wziąć pod uwagę podatku od nieruchomości i zużycia nieruchomości, czyli tego, że jej cena osłabia się z upływem lat co można odliczyć od podatku za wynajem (-> zobacz szczegóły na Gdy korzystamy z opodatkowania od dochodów z najmu w formie zryczałtowanej, trzeba złożyć deklarację na druku PIT-28 po skończeniu roku fiskalnego do 31 stycznia.

mieszkanie

Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com
Drugim rodzajem rozliczenia dochodów z najmu jest ich rozliczenie łącznie z dochodami ze stosunku pracy w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia. Do przychodów z wynajmu zaliczamy tylko czynsz, bo stanowi on przysporzenie majątkowe wynajmującego. Za to inne wydatki, które ma zobowiązanie płacić dzierżawca (komorne do spółdzielni, zapłaty za media), nie są przychodem. W przypadku stawki podatku od wynajmu powstającej z prawa o podatku od osób fizycznych, mamy możliwość odliczyć wydatki, które przekazaliśmy na to lokum. Może być tak, że wartości były tak ogromne, że wielkość zobowiązania będzie mniejsza niż według zobowiązania zryczałtowanego. Stosowny do rozrachunku beneficjów z najmu mieszkania jest Urząd Skarbowy miejsca zamieszkania podatnika, niezależnie od tego w którym miejscu znajduje się przedmiot najmu.

.