Jakiego rodzaju oznakowania mogą mieć opony czyli wszystko, co powinno się wiedzieć o tych samochodowych częściach.

Spora ilość kierowców nie zwraca zbytniej uwagi na wybór opon, jeśli kupili oni samochód mające opony z dobrym bieżnikiem, to mogą nawet nie wiedzieć, jakiego są producenta. Gdy przyjdzie konieczność wymiany, to najczęściej udają się do jakiegoś serwisu z oponami i tam zdają się na to, co zechcą im zaproponować pracownicy.

Najczęściej ich decyzje są prawidłowe, lecz w praktyce samodzielnie warto się czegoś więcej dowiedzieć o tym bardzo ważnym elemencie samochodu. W naszym klimacie powszechnie używane są dwa rodzaje ogumienia, które różnią się sporo od siebie kształtem bieżnika i materiałem, z jakiego zostały zrobione. Opony zimowe zaprojektowane zostały do użytku w niższych temperaturach, na lodzie oraz śniegu. Dzięki odpowiedniej mieszance są one miękkie nawet w najniższej temperaturze, zachowując przy tym wszystkie swoje właściwości. Dodatkowo specjalny kształt bieżnika, ze specjalnymi nacięciami powoduje, że pojazd na oponach zimowych bez problemów będzie jeździł nawet na dużym śniegu. Za to letnie opony mają całkowicie inny rodzaj gumy, która w niskiej temperaturze bardzo staje się twarda, lecz nie ściera się za dużo przy wysokich temperaturach, dzięki czemu można je stosować we wszystkie letnie miesiące.

Opony

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Wymieniając opony (pokaż szczegóły) trzeba dobrze sprawdzić ich parametry. Na każdym modelu, które są oferowane w naszych sklepach muszą być nadrukowane oznaczenia opon, które informują o ich przeznaczeniu, wymiarze i modelu. Najważniejszą informacją na oponie będzie jej rozmiar, on będzie przede wszystkim decydował o tym, czy oponę można użyć do konkretnego auta.

Duże znaczenie mają także indeksy prędkości i nośności, no i oczywiście producent, jaki konkretną oponę zaprojektował i wykonał. Na oponiarskim rynku funkcjonuje kilkanaście firm, oferujących opony z różnych półek cenowych. Pośród klientów od lat dużą popularnością cieszą się opony continental, mające bardzo dobre parametry i nadające się do wszystkich zastosowań.

Zaciekawił Cię ten rzetelny artykuł? Pragniesz zobaczyć jego merytoryczne źródło? Zatem chcielibyśmy zaproponować Ci przejrzenie nowej witryny.

Kupując dobre opony, na przykład firmy Continental, ma się pewność, że jazda samochodem będzie bezpieczna.