Jaki powinien być plac zabaw do ogrodu?

Posiadając dom z dużym ogrodem możemy zdecydować się na na plac zabaw, na którym nasze pociechy będą szczęśliwe spędzać czas. Dzięki niemu rozładują całą energię, skacząc, hulając i wspinając się po drabinach, oszczędzając dokładnie zasadzone grządki. Zanim jednak rozpoczniemy go aranżować, musimy przemyśleć, jak ma wyglądać i co ma się w nim znajdować, aby małolaty były z niego faktycznie zadowolone.

plac zabaw

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze, plac zabaw (polecamy żłóbek Warszawa) do ogrodu powinien być bezpieczny. Nie mogą być rozłożone naokoło inne przedmioty ani stać ostre narzędzia. Teren może mieścić się w cieniu, tak, aby maluchy nie były narażone na ostre promienie słoneczne. Poza tym trzeba zwrócić uwagę, by plac zabaw widać było z okien domu, np. z kuchni, w której robiąc jedzenie będziemy mogli zwracać uwagę na szalejące dzieci. Wtedy natychmiast zareagujemy na każdą sytuację, m.in. na siniak na głowie, który może się przytrafić również bardzo rozważnemu kilkulatkowi.

Ważną kwestią jest same podłoże. Jeśli nie zaplanowaliśmy żadnych sprzętów przystosowanych do zabaw ruchowych, a tylko huśtawkę albo piaskownicę, sama trawa będzie zadowalająca. W razie jednak, gdy chcielibyśmy kupić drabinki lub inne tego rodzaju atrakcje, zdecydowanie bardziej stosowna będzie nawierzchnia amortyzująca upadki. Wtedy nawet przewrócenie się i rozbicie kolana nie będzie takie bolesne (czytaj pełen artykuł).

Mówiąc o wyposażeniu placu zabaw – musimy pamiętać, by każdy z postawionych elementów znajdował się w stosownej odległości od następnego.

Czy poszukujesz teraz czegoś interesującego? Jeśli tak, to zerknij na witrynę, która na pewno wyda się Tobie atrakcyjna. Dotyczy ona zbliżonej tematyki.

Dzieci muszą mieć dużo miejsca i nie mogą być narażone na kontuzje z powodu np. wystających części. Dobrze jest także zwrócić uwagę na sam materiał, z którego wykonany jest plac zabaw do ogrodu. Drewno fantastycznie komponuje się z ogrodowym krajobrazem, a do tego drewniane elementy mogą być łączone z rozmaitymi drabinkami czy linami. Jeżeli jednak nasza pociecha nie skończyła jeszcze 3-go roku życia, lepiej sprawdzą się plastikowe atrakcje. Należy pamiętać o dostosowaniu urządzeń do wieku dziecka, by nie zrobiło sobie krzywdy.

Wybranie placu zabaw będzie łatwym zadaniem, jeśli zastosujemy się do tego rodzaju wskazówek. Plac zabaw do ogrodu świetnie sprawdzi się nie tylko latem, ale też na wiosnę i na jesień, kiedy pogoda jest równie sprzyjająca do zabawy na dworze (artykuły do ogrodów firma).