Jakie zysk da się zdobywać z umów forfaitingu?

Kontrakt forfaitngowy to niezbyt skomplikowana umowa pośredniczenia w obrocie gospodarczym. Mówiąc przystępnie jest to odkupienie przez forfaitera (zazwyczaj instytucję bankową lub instytucję profesjonalizującą się w finansach) wierzytelności terminowych, które powstały poprzez realizację kontraktu lub podpisanej przedtem umowy. Czy warto zostać forfaiterem? Jakiego typu korzyści da się z tego pozyskiwać?

Karty kredytowe

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com
Konta bankowe to usługa, którą wykorzystuje bezsprzecznie większość osób, z czego niemal połowa to osoby, których depozyty pieniężne są znacznej wielkości. Ze względu na to wymieniony wcześniej obrót finansowy jest dość spory i opłaca się rzeczywiście wkładać pieniądze w różnorodne papiery dłużnicze z tytułu takich właśnie kontraktów o konta bankowe. Wzorem takiej transakcji forfaitingowej może być zdarzenie, kiedy bank wystawia weksel jakiemuś właścicielowi firmy, który danemu kooperantowi przedstawia go jako formę płatności. Kontrahent, nie chcąc oczekiwać do momentu wykupu wierzytelności przez instytucję bankową, przekazuje go firmie forfaitingowej w zastępstwie za ekspresową wypłatę gotówki, która stanowi ekwiwalent tego jak liczne są depozyty na otrzymanym papierze wartościowym. Forfaiting jest więc bardzo korzystny dla inwestorów lub podobnych podmiotów transakcyjnych metodą, bo nie są zmuszeni oczekiwać na uzyskanie zapłaty.

Karty

Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com

Warto jednak wspomnieć o tym, że forfaiting jest wykorzystywany, jako metoda barterowej zapłaty, najchętniej w relacjach dotyczących zagranicznych rozliczeń. To przez wzgląd na fakt, że operacje takie są o wiele droższe w porównaniu z transakcjami wierzytelnymi. Stąd natychmiastowe depozyty wierzytelności w instytucji forfaitingowej są opłacalne. Oczywiście przedsiębiorstwa parające się forfaitingiem też chcą na tym wzbogacać się, a zatem odsetki od transakcji liczą przeważnie według wyższej aniżeli oficjalna stopy procentowej. Transakcje tego typu dają wiele korzyści – począwszy od ekspresowego otrzymania należności za zakończony kontrakt (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/kalkulator-amortyzacji-metoda-liniowa), poprzez brak ryzyka transakcyjnego, transferu czy walutowego, a skończywszy na otrzymaniu perspektywy na pożyczkę o stałej stopie procentowej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*