Jakimi sposobami trzeba dbać o bezpieczne przechowywanie oleju opałowego w swoim domu.

Opałowy olej jest coraz popularniejszym rodzajem paliwa, jakie jest stosowane do grzania obiektów przemysłowych i jednorodzinnych domów. Charakteryzuje się dość wysoką sprawnością energetyczną, niezbyt wysokimi kosztami, a także uniezależnieniem od dostawców z zewnątrz.

Oparta na tym paliwie instalacja może być całkowicie niezależna, rzecz jasna przy założeniu że mieć będzie odpowiednią ilość paliwa, nie będzie też wymagać ciągłego nadzoru, jak to ma miejsce na przykład przy kotłach na węgiel i drewno. W każdym przypadku projektuje się ją w taki sposób, żeby dostarczyć paliwo raz, ewentualnie dwa razy w roku, a później jedynie z niego korzystać. Jednak cały czas nie można zapominać o jednej bardzo istotnej rzeczy, to znaczy o tym, że taki olej – esoil.pl/ – jest paliwem łatwopalnym i będzie wymagać odpowiedniego poziomu zabezpieczenia. Trzeba go przechowywać w odpowiednio zaprojektowanych atestowanych zbiornikach, w miejscach, w których nie będzie on miał styczności z ogniem. Więcej na .

nowoczesny zbiornik na olej opałowy

W jaki sposób należy zadbać o bezpieczeństwo podczas przechowywania oleju opałowego w swoim domu?

Najważniejszą rzeczą przy przechowywaniu tego paliwa powinna być kontrola, aby zbiorniki na olej (www.esoil.pl/k,1,total) zapewniały odpowiedni poziom bezpieczeństwa przed rozlaniem, co w efekcie doprowadzić by mogło do zapalenia się . Dlatego też robi się je z odpowiednich materiałów, najczęściej jest to albo solidne tworzywo sztuczne, albo stalowa blacha. Przy stali z reguły stosowane są dwa rodzaje zbiorników, to znaczy z jednym i dwoma płaszczami, różnią się one zabezpieczeniem przed wylaniem.

Zbiorniki jednopłaszczowe wymagają, żeby je instalować w odpowiednich wannach, które będą zbierać olej jeżeli pojawi się nieszczelność. Zbiorniki z dwoma płaszczami nie mają tej wady, gdyż rolę zabezpieczenia stanowi warstwa zewnętrzna. Nowoczesne zbiorniki mają parę przydatnych przy codziennym użytkowaniu mechanizmów i funkcji, należą do nich na przykład alarmy które wykrywają wycieki czy wydajne filtry do paliwa , dzięki którym jest ono dobrze oczyszczane przed podaniem do pieca.