Jak korzystniej być zatrudnionym? Czy mieć coś własnego a może zadowolić się etatem? Jedna, jak i druga możliwość jest ciekawa, ale ma też minusy

Każdy kto jest znudzony swoją obecną pracą myśli sobie: a może tak założyć własną firmę? Idea ta zdaje się o tyle interesująca, że przecież swój biznes to brak szefa i swoje decyzje. Co prawda, niesie to za sobą ryzyko, iż może się nie poszczęścić, ale jest jednocześnie mocno kuszące. To też jest zależne od tego jakimi jesteśmy osobami.

Być może preferujemy nowe wyzwania, preferujemy być jednakże kowalami własnego losu, w w tym przypadku własna działalność gospodarcza jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jednakowoż, jak się tego obawiamy i preferujemy jednak pracować u kogoś na zwykłą umowę warto przemyśleć czy pragniemy podjąć takie wyzwanie.

Te dwa obszary, działalność gospodarcza i umowa (zobacz umowa zlecenie a emerytura) o pracę są ze sobą mocno powiązane. W tym sensie, że jak jesteśmy zatrudnieni u kogoś to posiadamy określoną umowę (oczywiście, jeśli faktycznie posiadamy, gdyż różne z tym bywa) i pewność, iż w przypadku choroby czy zwolnienia należą się nam określone prawa. Kiedy zakładamy swoją firmę to ewentualnie zatrudniamy kogoś na taką lub inną umowę. Będąc zatrudnionym u kogoś mamy też inne korzyści, jak urlop wychowawczy zus, czyli pewność, iż w trakcie wychowywania dziecka mamy pewny dochód, a dodatkowo w tym czasie nikt nas nie może zwolnić.

stanowisko w biurze

Autor: Dushan Hanuska
Źródło: http://www.flickr.com

Dla wielu osób, które chcą posiadać coś swojego lepszym rozwiązaniem będzie spółka cywilna. Rejestracja spółki cywilnej jest mało skomplikowana, a dodatkowo wśród osobowych spółek cieszy się ona największą popularnością. Jeśli planujemy taką musimy zawrzeć umowę spółki i dokonać właściwych zgłoszeń w urzędach. Co więcej, wspólnicy spółki powinni posiadać wpis w CEIDG. Czemu? Działa tu prawo cywilne, jakie określa, że wspólnicy są podmiotami prawa, a spółka jest tylko umową ich łączącą. I to dlatego uczestnikom spółki, a nie konkretnie jej, przynależy status przedsiębiorcy.

Jeżeli masz ochotę odkryć więcej danych na ten temat – odsyłam do linka (http://www.afg.poznan.pl/oferta/systemy-odciec-ogniowych/30/rop-ad-reczny-ostrzegacz-pozarowy), gdyż tam są wartościowe fakty opisujące przedstawiany wątek.

To może być interesujące rozwiązanie dla osób, które myślą podobnie i w planach mają współpracę. Każdy właściwie musi samemu się zastanowić, co z tym zrobić.

Czy właściwie najbardziej korzystna jest praca na etacie, gdzie mamy umowę, ale również nieznaczną autonomię czy może powinniśmy zaryzykować – założyć firmę, zarejestrować spółkę i być swoim szefem? Każde z tych rozwiązań ma swoje pozytywy i negatywy, wszystko zależy od naszego charakteru. To w jaki sposób podchodzimy do tego typu spraw.
Czytaj też