Szukanie pracy to wyzwanie. Jak się za to wziąć?

Poszukiwanie pracy to w większości przypadków duży stres, w szczególności wtedy, gdy rynek nie przelewa się w ofertach. Nie posiadanie pracy wywołuje frustrację, ponieważ nie zapewnia nam pieniędzy na utrzymanie i zaspokajanie najważniejszych potrzeb. Rynek pracy jest wymagający. Od kandydatów oczekuje się coraz więcej, jednak nadal priorytetem pozostaje posiadanie dużych kompetencji miękkich.

Czym są kompetencje miękkie? – przeciętnemu Kowalskiemu, nie posiadającemu wiedzy z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi niewiele te pojęcia mówią. Tymczasem pod tym magicznym wyrażeniem kryją się kluczowe umiejętności tego rodzaju jak komunikatywność, kreatywność czy umiejętność pracy z innymi.

Nie wahaj się i przeczytaj umieszczone tu uwagi na nasz temat. To zapewne okażą się bardzo ciekawe dane – zwyczajnie kliknij ten link.

Obok nich pojawiają się kompetencje twarde, a zatem takie, które osiągnęliśmy w toku różnego rodzaju kursów czy szkoleń (np. posiadanie prawa jazdy czy znajomość języków obcych). Zarówno jedne, jak i drugie są bardzo istotne i powinny być odpowiednio podkreślone w CV. Jak zatem należycie opracować swoje CV?

Wskazówki o CV można znaleźć na wielu stronach internetowych, na różnych portalach na temat HR-u, np. . Jednakże mimo sporej dostępności i to w wielu przypadkach bezpłatnie, mnóstwo osób nie korzysta z tego typu porad, zakładając, że to nie ma dużego znaczenia w trakcie ubiegania się o pracę.

praca

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com

Tymczasem stosownie i profesjonalnie skonstruowane CV to wręcz podstawa, do tego, byśmy mogli zdobyć ciekawą posadę na którą aplikujemy. Podobnie sprawa wygląda z przygotowaniem się do rozmowy kwalifikacyjnej, która czeka każdego kandydata szukającego pracy. W większość zazwyczaj idziemy na nią ze stresem, który nierzadko paraliżuje nas i może przeszkodzić w trakcie rozmowy.

Tymczasem, jeśli przeanalizujemy możliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i poszukamy na nie odpowiedzi przed tym jak pójdziemy na standardową rozmowę, możemy z większą odwagą iść na tego typu spotkania. Artykuł z poradami na ! Im bardziej zatroszczymy się o nasze CV i im lepiej przygotujemy się na potencjalne rozmowy rekrutacyjne, tym mniej stresująco może przebiegać proces zdobywania przez nas pracy. Pamiętajmy również, aby nie poddawać się zbyt szybko i nie załamywać się, jeżeli dotychczasowe poszukiwania nie dają żadnych rezultatów. Powinno nas to bowiem jeszcze bardziej zmotywować do działania.