Jak zatrudnić dobrego tłumacza? Na co szczególnie zwrócić uwagę, co jest najbardziej istotne w tej kwestii?

Rynek tłumaczeń w naszym kraju jest dosyć urozmaicony, a to natomiast powoduje, że niekiedy tłumaczone dokumenty nie do końca nam odpowiadają. Wydaje się, że rozwiązaniem na takie trudności jest zatrudnienie profesjonalnego tłumacza, lecz gdzie takiego szukać?

Praca przy komputerze

Autor: AlphaLab Startup Accelerator
Źródło: http://www.flickr.com
Każda ogłaszająca się w sieci osoba gwarantuje, że jest w stanie najlepiej zająć się naszym zleceniem, a jak przychodzi moment weryfikacji, otrzymujemy tekst pełen błędów, niewłaściwych przekształceń, słowem do niczego się nie nadający, choć tłumacz (jesteśmy tutaj) obiecywał najwyższą jakość. O ile niekiedy na określone uchybienia jesteśmy w stanie przymknąć oko, to jeśli chodzi o specjalistyczne tłumaczenia, chcielibyśmy mieć zapewnienie dokładnego wykonania. Odpowiedni tłumacz to właściwie taki, który nie tylko ściśle trzyma się reguł, lecz jednocześnie może wykonać swoje zadanie terminowo.

Najlepszy tłumacz, oprócz znacznych kompetencji językowych, musi odznaczać się umiejętnością błyskawicznego uczenia się oraz pokaźną wiedzą lub dobrą orientacją we własnej specjalizacji: tłumaczeniach prawnych, biznesowych i technicznych. Dość często znajomość obcego języka wcale nie oznacza, iż ktoś kto płynnie mówi np. po angielsku dobrze przełoży techniczny opis technologi lub urządzenia – zwłaszcza jak ma trudność ze zrozumieniem takiego zagadnienia w swoim rodzimym języku. Stąd przed zleceniem danej osobie tłumaczenia najlepiej zapytać, w jakim obszarze się specjalizuje. Kolejna rzecz, iż odpowiedni tłumacz musi być osobą wzbudzającą zaufanie obu stron, którym umożliwia komunikację.

tłumaczenie

Autor: _ Kripptic
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie, iż od odpowiedniego porozumienia się stron zależy to czy mogą zawrzeć satysfakcjonującą jedną i drugą stronę umowę. Do ustnych tłumaczeń najkorzystniej wybrać tłumacza o schludnym i przyjemnym wyglądzie. W sytuacji tłumaczeń ustnych korzystnie także zapytać, jak często tłumacz udaje się za granicę, ażeby udoskonalić swój akcent i poznawać „żywy język” danego narodu. Największą biegłość językową istotnie powinien posiadać tłumacz przysięgły, jak tłumacz przysięgły Warszawa (oferta tłumacza przysięgłego), ponieważ w tej dziedzinie nie istnieje miejsce na pomyłki. Wszystko musi być najlepiej przetłumaczone, a jednocześnie specjalistyczne terminy powinny być odpowiednio poznane. To gwarancja, iż będziemy mieć najlepsze tłumaczenie wolne od głupich i niespodziewanych błędów.