Jeśli pogoda zmienia się na zimową, wielu trudności i zagrożeń na drodze pozwoli uniknąć wymiana opon

Obecnie ciężko jest wyobrazić sobie sprawne egzystowanie bez czterech kółek. Nawet jeżeli nie mamy auta do własnej dyspozycji, przeważnie w opisywanym wypadku ma go ktoś z najbliższych lub przyjaciół.

Droga w góry

Autor: Frank Kovalchek
Źródło: http://www.flickr.com
Ogólnie można zauważyć, iż, im nowszy samochód, tym mniej z nim kłopotów, ponieważ nie trzeba często go naprawiać. Niektóre czynności wymagane są jednakże nawet jeśli nasz pojazd jest nowo kupiony – jak przykładowo wymiana opon. Oprócz tej czynności konieczne są również między innymi przeglądy czy zmiana filtrów.

Trzeba przy tym zauważyć, iż zimówki musimy zakupić praktycznie z miejsca, jeśli kupujemy nowy pojazd o tej właśnie porze roku, gdyż auta w salonach wyposażone są w opony (terenowe 4×4) na lato. Jeśli posiadamy już dodatkowy zestaw opon i pogoda sygnalizuje, iż przyszła pora właściwa na ich zmianę pozostaje nam odszukanie miejsca, w jakim najlepiej będzie to zrobić.

W wypadku nowych samochodów powinniśmy szukać stacji, które są autoryzowane przez markę pojazdu, ponieważ w innym przypadku możemy na przykład stracić gwarancję. W innych sytuacjach najdonioślejsze znaczenie prawdopodobnie będzie miała dla nas cena oraz lokalizacja punktu. Wtedy gdy wybierzemy się już do najlepszej stacji, warto zająć się dodatkowo kwestią, którą stanowi geometria kół. Pojęcie to zapewne znane jest w praktyce każdemu kierującemu. Ogólnie sprawę ujmując dotyczy ono poprawnego ułożenia kół przednich i tylnych względem siebie, kątów pochylenia oraz innych podobnych zagadnień. Dobrze ustawiona geometria poprawia właściwości jezdne, oraz zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Bez wątpienia stanowi więc ważną kwestię. Koszta poniesione na jej ustawienie to właściwie wydane fundusze.

Nawet jeżeli ktoś uważa się za wyjątkowo dobrego kierowcę, nie zawsze same umiejętności okażą się dostateczne. Dlatego właściwym jest postępowanie w taki sposób, aby jak najbardziej zminimalizować potencjalne ryzyko. W przypadkach gdy jesteśmy pewni swoich umiejętności nie możemy jednak odpowiadać za pozostałych kierujących, którzy mogą popełniać błędy. Ogólnie więc przebywając na drodze powinniśmy myśleć nie tylko za siebie, ale także za innych, co bez wątpienia sprawi, iż będziemy czuć się bezpieczniej i unikniemy kolizji.

Poczytaj również: nabijanie klimatyzacji Wrocław