Jakie elementy wybrać do alkowy, aby była ona urządzona na styl rustykalny?

Sypialnia w stylu naturalnym to przede wszystkim naturalne materiały, bawełna oraz drewno. Żeby w podobnej alkowie nie było nudno, dobrze jest poszukać kontrastów. Ja do alkowy w stylu naturalnym sugeruję ciemne sprzęty. Rezydent polskiego dworku bądź romantycznego strychu wybierze styl naturalny zgodnie z klimatem otoczenia. Wszyscy pozostali mogą w nim odnaleźć przestrzeń ciszy potrzebną do odzyskania równowagi po dniu wypełnionym hałasem.

stylowe wnętrze

Autor: by Tammy Manet
Źródło: http://www.flickr.com

Rustykalnie nie obowiązkowo musi oznaczać wiejsko, raczej blisko natury, swojsko, stąd wybór naturalnych tworzyw a także kolorystyka ograniczona do bieli złamanej ciepłym tonem. Wyłączny kontrast, potrzebny niczym szczypta soli, to czarny fornir sprzętów o prostych formach.

W sypialni w stylu naturalnym istotne są materiały. Wzrok wypoczywa, ważniejszy staje się dotyk, bowiem na pierwszy plan wysuwają się faktury materiałów: puszystość „pluszowego” koca, szorstkość szydełkowych splotów, mięsistość dywanu. Naturalne promienie słońca wpadające przez otwory okienne, rozproszone zostają przez subtelne, zwiewne firanki. Ciepły, nieco żółtawy blask rzucają świece ustawione na kominku. Co więcej nad drzwiami szafy można zainstalować rząd reflektorków. Rozbielone wnętrze odbija światło, zyskując powierzchnię.

sypialnia

Autor: APD Market
Źródło: http://www.apdmarket.pl

Kominek w alkowie? To ciekawy projekt. Aranżacja sypialni powinna koncentrować się wokół powierzchni do spania, jednakże kiedy do dyspozycji jest nieco więcej powierzchni, można ją urozmaicić. Do alkowy dobrze jest wstawić stylizowany parawan (hiperłącze), dekoracyjną wannę czy właśnie palenisko. W budynkach wielorodzinnych ze względów technicznych trudno jest zamontować prawdziwy. Warto go jednak zastąpić wnęką czy lekką konstrukcją. Ale uwaga! Nie powinien być to sztuczny kominek, ale akcent nawiązujący do paleniska.

Umeblowanie również powinno być zrobione z materiałów naturalnych. Właściwe zatem będą łóżka metalowe oraz komody drewniane. W komplecie mebli sypialnianych rzecz jasna konieczne będą też szafki nocne na które będzie można odłożyć dla przykładu czytaną lekturę lub też okulary. Niezbędne także będą po to, aby ustawić na nich lampki umożliwiające wieczorne czytanie. W w ten sposób zaaranżowanej sypialni na pewno odpoczniemy doskonale.