Czy społeczne role są zdefiniowane na stałe czy są zmienne? Jak widać w dzisiejszych czasach, jednak wykazują tendencję do zmiany

To fakt, można stwierdzić że każdy z nas ma określone role społeczne, które staramy się odgrywać. Są osoby, które nie mogą temu podołać, pozostali wręcz przeciwnie, tylko oczekują, żeby się pokazać, by podkreślić własną tożsamość.

link do strony

Autor: Luke Price
Źródło: http://www.flickr.com

Można stwierdzić, że z reguły prowadzą w tym panowie, oni, jak nikt inny czasami muszą zaznaczyć swoją męskość. W jaki sposób to się odbywa? Zazwyczaj dzieje się tak poprzez wyćwiczoną sylwetkę, ale także przez zachowanie. W ciągu ostatnich lat jednak ta zasada została zachwiana, bo mamy coraz więcej możliwości w ramach podkreślenia własnej męskości. I nie są to wcale bardzo znane schematy.

Popatrzmy więc, w jaki sposób zmienia się to na podstawie naszego ubioru.

Jeżeli prezentowany artykuł jest dla Ciebie interesujący, odkryj www, a dowiesz się więcej informacji, które Cię niezwykle zaciekawią.

Są zauważalne określone wzorce, bardziej standardowe, ale nie tylko. Z drugiej strony nowa męskość, to również ciekawe atuty jak zegarki garmin czy nawet menażka (www). Podkreślają one męskość, coś co nie będzie pasować kobiecie, a intrygująco prezentuje się w kontekście mwwwczyzny. w końcu przecież trudno sobie wizualizować sobie kobietę z menażką lub piersiówką. To tylko udowadnia, jak bardzo

menażka

Autor: Jean Synodinos
Źródło: http://www.flickr.com

nawykli do ról nie pamiętamy o tym, że dużo rzeczy ulega zmianie, a my nie jesteśmy skazani na jeden model. Dzięki temu, że jest tak wiele dostępnych modeli odzieżowych mamy okazję wyrazić siebie w interesujący sposób. Jak widzą jednak niektórzy takie zmiany mają też negatywny skutek, przynajmniej dla części z nas. Gdzie się bowiem podziało to proste podział na role społeczne.

Dzisiaj w końcu chociaż mamy szansę zaznaczać swoją męskość czy kobiecość, to jednakże zazwyczaj na zewnątrz, bo tak naprawdę musimy wykonywać wiele ról, kiedyś zarezerwowanych dla przeciwnej płci. No cóż, takie czasy, jednak jak widać, niektórzy radzą sobie całkiem nieźle, a równocześnie nie cierpi na tym ich pozycja w społeczeństwie. Może na początku, kiedy przykładowo mężczyzna zostawia pracę i opiekuje się potomkiem, to wydaje się, że coś jest nie tak. Że to jego żona powinna być z dzieckiem, a żeby siedział w pracy. Jednakże, jest na odwrót, a skoro ona ma prace i możliwość zarobku, to on w tym czasie opiekuje się dzieckiem. Nie jest już żywicielem rodziny, ale robi coś tak samo pożytecznego, co kiedyś byłoby nie do pomyślenia – opiekuje się dzieckiem, zupełnie jak matka. Czy jego męskość w tym momencie słabnie? Nie sądzę.