Składki przelewane do ZUS a składka zdrowotna

W naszym państwie funkcjonuje taka jednostka jak ZUS. Są tam odprowadzane różnego rodzaju składki. Jednak nie wszyscy się orientują, jakie. Dlaczego? Bo jeśli zostaliśmy zatrudnieni na umowę o pracę, to pracodawca się wszystkim zajmuje.

Od wynagrodzenia odciągana jest nam np. zus składka zdrowotna . Oczywiście, jeśli brak nam pracylub działania na umowach ogólnie zwanych „śmieciowymi” to można wziąć pod uwagę dobrowolne składki. Wtedy zus składka jest wyliczana trochej inaczej niż ta, kiedy mamy ubezpieczenie z zakładu pracy. Gdy trudno nam to wszystko ogarnąć i nawet wiadomości, które znajdują się na stronie www ZUS-u mało nam mówią, to możemy pojechać do siedziby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w mieście powiatowym, pod które należymy i tam otrzymać wszystkie potrzebne wiadomości. To idealne rozwiązanie, bo inaczej będziemy się gubić w zawiłościach przeliczeń i nie zyskamy pewności, czy opcja z ubezpieczeniem się w ZUS jest faktycznie dla nas dobra. Może okazać się, że składki są zbyt wysokie i lepiej będzie samodzielnie odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym, jednak takie decyzje to indywidualna sprawa.

Odlicz to sobie od podatku

podatek

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Czasem myślimy o tym, czemu tak dużo ludzi zamiast paragonu bierze w różnych sklepach bierze jeszcze fakturę. A to wszystko wiąże się z tym, że mogą tym ludziom należeć się odliczenia od podatku. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, ale możemy część produktów z naszych zakupów po prostu odliczyć. Warto, więc się tym zacząć interesować, bo wtedy dostaniemy zwrot z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A wszyscy wiemy, że każdy wolałby otrzymywać pieniądze z ZUS-u zamiast dopłacać, bo i takie sytuacje się dzieją. Rozliczenie jest obowiązkowe, jeżeli przekroczymy kwotę minimalną.

Ciekawisz się tym działem? Przeczytaj więc dalej (http://www.cermag.com.pl/pl/oferta/armatura-i-ceramika/kabiny) o tym punkcie w kolejnym wpisie, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Sądzimy, że Ci się spodoba.

Kwota ta różni się rok rocznie o kilka złotych, warto, więc sprawdzać jak to jest każdego roku. Poza tym wypełniając PIT powinniśmy pamiętać, żeby wypełnić ten właściwy. Oczywiście tak samo jak w przypadku wątpliwości dotyczących ze składkami ,też w sytuacji odliczeń od podatku możemy wybrać się po informacje do Zakładu Usług Społecznych. Można też znaleźć księgową, która wyjaśni nam, co i jak. Tam dowiemy się, na co warto brać faktury, co będzie można odliczyć w danej sytuacji. A to faktycznie istotne, bo jeśli możemy dostać jakieś pieniądze to, czemu niby mielibyśmy z tego zrezygnować.