Załóżmy swoją działalność gospodarczą

Rzeczywistość jest tak, że dziś wszyscy możemy mieć firmę. Nie jest to bardzo skomplikowane zadanie, ale wiele osób nadal posiada wiele obaw. Czemu? Bo często brakuje im kogoś, kto po kolei poprowadziłby ich przez wszelkie meandry zakładania swojej działalności. Ale to jedynie nasze obawy, bo jest mnóstwo instrukcji typu jak założyć firmę krok po kroku. Najistotniejsze to mieć ochotę i zacząć, później będzie efekt kuli śniegowej.

Rozmowy biznesowe

Autor: Baltic Development Forum
Źródło: http://www.flickr.com
Jasne jest, że nie każdy nadaje się do tego by mieć firmę, ale to już temat na zupełnie inną dyskusję, bo na pewno wszyscy chętni firmę może założyć . Potem zatrudnia się ludzi i dochodzi głowienie się, jak rozwiązać wszystko z innymi państwowymi urzędami. Bo przecież potrzebne jest zgłoszenie pracownika do zus.

Tak faktycznie nie musimy wiedzieć, kiedy i jak to zrobić, bo wystarczy przejść się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tam dostaniemy wszystkie potrzebne wiadomości. Dodatkowo, jeżeli mamy wiele wątpliwości to możemy też zgłosić się do prawnika, który wytłumaczy nam, co i w jaki sposób należy robić w odpowiedniej kolejności, by po czasie nie było trzeba płacić żadnych zbędnych kar.

Macierzyński urlop a własna firma Kobiety często obawiają się, że ciąża przekreśli ich karierę. Ale obecnie nie jest to wcale tak prawdziwe, bo można później kontynuować swe zawodowe życie, a pójście na macierzyński urlop to po prostu odpowiedzialność za dziecko. W czasie urlopu można starać się o zasiłek (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wypowiedzenie-umowy-o-prace-za-porozumieniem-stron-wzor-z-omowieniem) macierzyński a działalność gospodarcza. A kiedy posiadamy swoją działalność gospodarczą to trzeba brać pod uwagę to, że trzeba podczas urlopu macierzyńskiego płacić składkę chorobową.

Jest ona w konkretny sposób obliczana. Oczywiście nie obejdzie się bez wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych z ogarniętymi papierami oraz z aktem urodzenia bobasa, dodatkowo jeszcze musimy napisać podanie o zasiłek (zobacz po jakim czasie od zarejestrowania wypłacany jest zasiłek dla bezrobotnych) macierzyński. Po złożeniu wszystkich dokumentów możemy liczyć na to, że będziemy dostawały zasiłek. Nie można sobie odpuścić złożenia papierów.

Bo części kobiet wydaje się, że skoro posiadają własną działalność, to im się nie należy, że nie mogą starać się o tego typu zasiłek, a przecież te pieniądze im się należą, więc nie ma, co się zastanawiać. Trzeba skompletować dokumenty i iść do ZUS-u, jeżeli mamy obawy, że po porodzie nie znajdziemy na to czasu, to zamiast aktu urodzenia, można zanieść oświadczenie od lekarza z przybliżoną datą porodu, a później ktoś może donieść akt urodzenia.