Czym jest księgowość internetowa – wady i zalety zarządzania przedsiębiorstwem za pomocą Internetu

Prowadzenie małej firmy jest związane nie tylko z realizowaniem projektów, lecz także z dużą ilością pracy z wszelkimi dokumentami, księgowością i zarządzaniem płacami czy kadrami w wypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Oczywiście jeśli jesteśmy firmą składającą się z jednej osoby zależy nam, a by jak najwięcej formalności wykonać samodzielnie. Po pierwsze dlatego, że w związku z tym możemy naprawdę zaoszczędzić, dodatkowo przyśpieszy to działalność przedsiębiorstwa, gdyż nie będziemy zamawiać usługi u firm zewnętrznych.

Aktualnie w sieci można znaleźć niemal wszystko. Dlatego też wiele firm przedstawia swoją ofertę online. Dużą liczbę zadań możemy bez problemu wykonać nie opuszczając mieszkania. Doskonałą opcją dla małych przedsiębiorstw jest księgowość internetowa. Należy jednak pamiętać, że księgowość online to aplikacje, które umożliwiają na samodzielne wprowadzanie faktur, ponieważ często bywa tak nazywana księgowość (polecana strona), której informacje przesyła się za pomocą Internetu. Jest to nieprawidłowe nazywanie. Księgowość online prowadzimy sami. Kosztuje ona zdecydowanie mniej, niż zlecenie dla zewnętrznej firmy oraz zatrudnienie własnej księgowej. Koszty są nawet dziesięciokrotnie niższe! Warto wybrać program wiarygodny i pewny. Do aplikacji przesyła się dane, które zostają zamienione w deklaracje.

Laptop

Autor: Sergey Galyonkin
Źródło: http://www.flickr.com

W dodatku przesyłanie faktur zajmuje bardzo niewiele czasu. Jak wiadomo, że w małych firmach niejednokrotnie bywa tak, że dostaje się mnóstwo faktur za małe zadania. Biuro rachunkowe liczy koszty właśnie ze względu na liczbę faktur. To następny argument za tym, aby zająć się sprawami związanymi z księgowością samodzielnie. Innym zdecydowanym plusem tego rodzaju aplikacji, jest fakt, że działają one przez 24 godziny każdego dnia. To niesamowite uproszczenie. Wszystkie przesyłane dokumenty są stale archiwizowane, w związku z czym szybko można je odzyskać, jeżeli nastąpi jakaś awaria. Księgowość internetowa zezwala na rejestrowanie wszystkich kosztów, ewidencjonowanie Księgi Przychodów i Rozchodów, uzupełnianie baz informacji, a nawet łatwe obliczanie podatków (zobacz program crm). Istnieją także takie aplikacje, dzięki którym samodzielnie wykonane rozliczenia można przesłać do sprawdzenia zawodowym księgowym. Księgowość online ma bardzo duży plus, którym jest bez wątpliwości to, że jest ona mobilna.

Żeby korzystać z aplikacji wystarczy łącze internetowe. Nie interesuje nas system i typ przeglądarki. Poza tym mobilność sprawia, że mamy wszelkie dokumenty niemal ciągle przy sobie. Raporty możemy wysyłać z aplikacji bezpośrednio na skrzynkę mailową. To niesamowicie ułatwia pracę.
Oczywiście przy stosowaniu tego rodzaju księgowości trzeba pamiętać, że to my odpowiadamy za wszystkie błędy, które wygenerujemy. W związku z tym musimy być niezwykle ostrożni i przesyłać dane bez pośpiechu. Tylko wówczas mamy pewność, że księgowość online stanie się dla nas maksymalnie korzystna. Więcej na