W twoim lokalu powinien zostać zainstalowany miernik, zdecyduj się na nowoczesne i precyzyjne urządzenie

Żyjemy w takim klimacie, że nie można egzystować bez dogrzewania w mieszkaniach. Tak naprawdę od wczesnej jesieni do wiosny musimy dogrzewać nasze mieszkania. Koszty ogrzewania bynajmniej nie zaliczają się do niskich, zatem warto poświęcić tej kwestii trochę więcej uwagi.

Dzięki określonym miernikom możemy zyskać wiedzę, jakie koszty ogrzewania ponosimy, jak także dostosować ogrzewanie do własnych osobistych potrzeb i preferencji.

Mieszkasz w bloku? Masz prawo do rozliczania ciepła

sposoby rozliczania ciepła

Autor: Jaga

Według obowiązujących przepisów w budynkach, które bywają dogrzewane z sieci elektrociepłowniczej lub z wewnętrznej kotłowni, powinny być zamontowane urządzenia monitorujące rozliczanie ciepła dla poszczególnych lokali i obiektów. Przez to każdy użytkownik ma okazję skontrolować ile ciepła zużył oraz dokonać z tego tytułu stosownej opłaty. Taki model rozliczenia ciepła sprawdzi się w licznych przypadkach, ponieważ nie każdy użytkownik mieszkania potrzebuje ogrzewać lokal (pizza koszalin) w takim samym stopniu. To rozwiązanie idealnie sprawdza się choćby w momencie, jeśli często się wyjeżdża i nie chce się płacić za ogrzewanie pustego domu.

A jaki wodomierz zastosować?

Na rynku napotkać można bardzo dużo urządzeń służących rozliczaniu wody i ciepła. Należy pamiętać, że także w tej kwestii ciągle zachodzą znaczące zmiany, a stosowane urządzenia wciąż bywają doskonalone oraz gwarantują coraz większą wygodę dokonywania pomiarów. Kiedy chodzi o wodomierze (idź do serwisu) odczyt cyfrowy posiada coraz częstsze zastosowanie oraz powoli wypiera tradycyjne, mechaniczne urządzenia. Mierniki cyfrowe łączą się z dużą wygodą i precyzją pomiaru, przez co coraz więcej administratorów budynków, jak również prywatnych użytkowników, decyduje się na ich zamontowanie.

Wyszukaj odpowiednie rozwiązanie dla siebie

Należy pamiętać, że ciepłomierze i wodomierze muszą być legalizowane co pięć lat. W sytuacji, jeśli mija ten termin, trzeba zastanowić się, czy legalizować dotychczasowy sprzęt, czy jednak zdecydować się na jego wymianę, np. na wodomierze z odczytem cyfrowym. Przeważnie tradycyjne, tanie mierniki sprawdzają się źle. Warto pamiętać, że mierniki cyfrowe łączą się z wielką precyzją oraz eliminują ryzyko błędu podczas spisywania licznika, jaki mógłby popełnić człowiek. Liczniki cyfrowe odznaczają się świetnymi parametrami, przez co okazują się trwałe i mogą posłużyć dłużej aniżeli pięć lat.