Wykonywanie pracy a higiena i bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo i higiena pracy (bhp) to powszechnie stosowana nazwa definiująca jednocześnie klasę przepisów a także zasad odnoszących się do bezpiecznegoi higienicznego wykonywania pracy, a także jest to osobna dziedzina wiedzy zajmująca się kreowaniem dobrych warunków pracy.

W zakresie bhp są zagadnienia z zakresu ergonomii, medycyny pracy, ekonomiki pracy, psychologii pracy, technicznego bezpieczeństwa i tym podobnych Cała praktyka bhp odnosi się do zbioru zasad dotyczących sprawdzonego świadczenia pracy w higienicznych warunkach.

Bezpieczeństwo w pracy

Autor: cleong
Źródło: http://www.flickr.com

Termin bezpieczeństwo jest różnie rozumiane w praktyce i może dotyczyć utrzymywania niebezpieczeństwa pod kontrolą, stanu, gdzie ryzyko istnieje na pułapie możliwym do zaakceptowania albo stanu zgodnego z normą zaaprobowaną dla bezpieczeństwa – kliknij po więcej. Dla przedsiębiorstw, jakie cenią czas i efektywność w pracy przygotowaliśmy szkolenia bhp okresowe w postaci samokształcenia zdalnego (na odległość).

Inne, także niezwykle ciekawe szczegółowe omówienie (https://procleaner.pl/) tego zagadnienia znajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie a na pewno nie stracisz czasu!

Tego typu szkolenia odbywają się w wielu miastach, przykładowo szkolenie bhp we Wrocławiu. Takie szkolenie BHP może jednak być wybrane jedynie przez pracodawców i osoby kierujące, również przy wsparciu pracowników administracyjno-biurowych.

Szkolenie w formie samokształcenia kierunkowego polega na tym, że uczestnicy otrzymują potrzebne materiały, wśród których odnajdziemy przeróżnego rodzaju skrypty, przepisy prawne i pytania kontrolne.

Odzież ochronna

Autor: Husqvarna
Źródło: Husqvarna

Dzięki tej możliwości możliwe jest łatwe przyswojenie problematyki szkolenia BHP. Sporym ułatwieniem jest także kontakt mailowy z organizatorem, który w razie pytań i wątpliwości objaśni je. Po przyswojeniu danego materiału odbywa się sprawdzian, który ma formę testu. Zgodnie z kodeksem pracy: „Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych uprawnień czy też potrzebnych biegłości, oraz odpowiedniej wiedzy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (…) Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i czystości pracy lub kierując pracownikami czy też innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega regulaminu albo zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.”

Każdy z zatrudnionych pracowników jest zobowiązany przejść takie szkolenie, to powinność pracodawcy, żeby to zagwarantować – sprawdź szczegóły. W niektórych zakładach pracy zaniedbuje się takie szkolenia twierdząc, że nic one nie wnoszą do tematu, że przecież nic nikomu nie grozi, nie ma się czego obawiać. To błąd! A najbardziej się o tym przekonujemy już po tym, jak się coś niedobrego wydarzy.