Lustra drogowe – z jakiego względu są one współcześnie powszechnie spotykane na polskich drogach i w jaki sposób je wykorzystywać w czasie jazdy?

Dzisiaj jazda samochodem zalicza się najbardziej popularnych sposobów na szybkie podróżowanie. Nie można się wobec tego dziwić, że razem z ilością samochodów na drogach wzrasta również liczba wypadków, które są zazwyczaj brzemienne w skutkach i powodują śmierć uczestników ruchu drogowego czy niebezpieczne uszkodzenia ciała.

korek

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Właśnie z z tego względu ruch drogowy został obwarowany wieloma ograniczeniami oraz drogi stale się ulepszane, aby zagwarantować kierowcom i pasażerom większe bezpieczeństwo. Przykładem mogą być między innymi lustra drogowe, które są zamieszczane zazwyczaj w tych punkach, w których kierowcy nie posiadają stosownej widoczności na to co dzieje się na drodze.

Jeżeli nie chcesz, aby uciekły Ci inne podobne informacje dotyczące zaprezentowanego na tej stronie tematu, to kliknij i więcej znajdziesz tutaj.

Zdarza się bowiem, że ze względu na obecność przeszkód, których w żadnym wypadku nie można wyeliminować, kierowca nie ma możliwości zobaczyć czy z innej ulicy nadjeżdża jakiś pojazd, któremu powinien ustąpić pierwszeństwa. Lustra z reguły mają kształt okrągły lub kwadratowy i są umieszczane na wysokiej nóżce. Lustra okrągłe to świetne rozwiązanie w sytuacji, w której kierujący pojazdem będzie wymagał możliwości sprawdzenia co się dzieje na dużym terenie. Dodatkowo, lustra są również wypukłe. Na rynku sprzedawane są współcześnie lustra w różnych rozmiarach, toteż łatwo je dopasować do potrzeb określonego punktu drogi.

Tego rodzaju elementy powinny być wyjątkowo odporne na uszkodzenia, zarówno mechaniczne, jak i powiązane z oddziaływaniem warunków atmosferycznych, dlatego nie są one wyrabiane ze szkła, które może się stłuc lub zarysować. Polecane są głównie lustra produkowane z poliwęglanu. Z jakiego względu? Są one odporne i w zasadzie nie ma opcji na to, by lustro zostało rozbite przez zwyczajnego użytkownika, przykładowo przy pomocy ciężkich narzędzi. W dodatku, proponowane są lustra z akrylu.

kolizja

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki tak dużej wytrzymałości, mogą one być montowane w tych miejscach, w których są one narażone na celowe uszkodzenia. Lustra tego rodzaj pomocne są nie tylko na różnego rodzaju drogach. Okazuje się, że są one niezbędne także na parkingach, gdyż ułatwiają bezproblemowe ustawienie własnego auta i późniejsze wyjechanie z terenu parkingu. Reasumując, lustra przeznaczone na drogi gwarantują dużo lepszą widoczność i w wielu sytuacjach są elementem absolutnie podstawowym.