Jak dobrze zająć się księgowością w swojej firmie, wady i zalety wirtualnych biur księgowych.

Wielu ludzi jest zdania, że zakładając firmę należy się skupić na jej prowadzeniu, a nie obliczaniu podatków i wypełnianiu deklaracji. I rzeczywiście tak powinno być, bo przecież właściciel ma pracować i zarabiać, a obliczenie podatków od tego co uda mu się zarobić pozostawić odpowiednim osobom. Jak jednak pokazuje praktyka, w naszym środowisku biznesmenów i drobnych przedsiębiorców bardzo różnie z tym bywa.

samochód firmowy

Autor: DiamondBack Truck Covers
Źródło: http://www.flickr.com
Duża ich część zajmuje się również księgowością w swojej firmie. Mimo że nie jest to jakaś tajemna wiedza i każdy chyba biznesmen powinien wiedzieć jak wypisać fakturę vat (więcej w tym wpisie), to jednak nie do końca jest to najlepszy pomysł. Przede wszystkim z tego powodu, że poznanie księgowości będzie jednak wymagać pewnego czasu i zaangażowania, jaki można by było znacznie efektywniej wykorzystać. A oprócz tego łatwo w tym wielkim gąszczu paragrafów popełnić jakąś pomyłkę, która będzie miała duże konsekwencje, jeżeli ją znajdzie urząd skarbowy i nagle będzie trzeba tłumaczyć z tego, co zostało zawalone.

Z tego też powodu nawet przy niedużej firmie dużo korzystniejsze będzie korzystanie z usług profesjonalnych biur księgowych. Obecnie możliwości jest znacznie więcej, bo niedawno zaczęły się pojawiać serwisy internetowe, które umożliwiają prowadzenie całej księgowości zdalnie, na ich serwerach. Plusem takich portali jest przede wszystkim cena, typowy abonament za miesiąc wynosi około pięćdziesięciu złotych, więc nie będą to jakieś wygórowane kwoty w porównaniu z korzyściami, jakie się dostaje.

Tego typu portale pozwalają na dość rozbudowane księgowanie, łącznie z pomocą profesjonalnych księgowych, więc nawet takie rzeczy jak leasing samochodu nie stanowią żadnego problemu – więcej w tym wpisie. Niezwykle interesująco wyglądają one również pod względem możliwości i funkcjonalności, mają szereg przydatnych w księgowości narzędzi, takich jak kalkulator (zobacz pensja netto) odsetek podatkowych (sprawdź tu).

Jeżeli szukasz podobnych informacji na opisywany temat, to też rzuć okiem na jak odliczyc internet   pokrewne portale, które podnoszą tę kwestię.

Kolejnym plusem wirtualnych biur rachunkowych jest mobilność, można korzystać z nich praktycznie z każdego miejsca, jakie ma podłączenie do sieci internetowej.