Najważniejsze zasady użytkowania ogumienia w samochodach osobowych, w jakich okolicznościach należy wymieniać opony na nowe

Wielu kierujących nie zwraca zupełnie uwagi na to, jak wyglądają opony w ich samochodach. Niektórzy nawet nie zadają sobie trudu na to, aby zmienić je z letnich na zimowe, choć względy bezpieczeństwa zalecają, aby w żadnym wypadku nie jeździć na mrozie i śniegu na oponach używanych w lecie.

opona w warsztacie

Autor: Moto „Club4AG” Miwa
Źródło: http://www.flickr.com
Letnie opony mają zupełnie inny skład mieszanki, niż zimowe i w czasie mrozów guma po prostu robi się sztywna, co w dużym stopniu będzie zagrażać bezpieczeństwu jeżdżenia. Dlatego też zalecane jest, aby przy pierwszych przymrozkach zdecydować się na wymianę opon, zimówki dużo lepiej będą sobie radzić nawet przy dużych mrozach, a z kolei poruszanie się po śniegu ułatwiają specjalne lamelki, których nie mają opony letnie. Idealnym rozwiązaniem, chociaż niestety również najbardziej kosztownym, jest trzymanie dwóch zestawów kół z oponami letnimi i zimowymi.

Wtedy na lato można zakupić felgi aluminiowe, znacznie lepiej wyglądające, a na zimę felgi ze stali, jakie są znacznie bardziej odporne na przypadkowe uszkodzenia, jakie mogą się pojawić w zimie. Lecz zmienianie ogumienia pomiędzy sezonami to jedno, a pilnowanie stanu opon to druga, równie istotna rzecz. Po pierwsze trzeba sprawdzać, jak wysoki będzie bieżnik, jeśli michelin opony będą miały poniżej dopuszczalnego minimum, to trzeba je bezwzględnie zmienić. Jazda na zbyt wytartych oponach może się skończyć nie tylko mandatem i konfiskatą dokumentów rejestracyjnych, lecz przede wszystkim jest niebezpieczna.

Chcesz przeczytać inne interesujące artykuły? Zachęcamy zatem na stronę twórcy (http://www.marexopony.pl/o-nas). Tam oczekują na Ciebie dokładne wiadomości.

Jeżeli bieżnik będzie zbyt niski, to w czasie opadów może nie dać on sobie rady z dokładnym odprowadzeniem wody i pojazd wpadnie w poślizg. Kolejną rzeczą, na którą należy baczną uwagę przy sprawdzaniu ogumienia, jest wiek opon. Jeżeli stosowane opony michelin mieć będą więcej niż dziesięć lat, to nawet pomimo odpowiedniego bieżnika należy zastanowić się nad ich wymianą. Guma, z której opony są wykonane, po pewnym okresie użytkowania zwyczajnie ulega powolnemu niszczeniu, pojawiają się różne mikropęknięcia, które również mogą być niebezpieczne.