Wykorzystanie gazu ziemnego

Z gazem ziemnym ma się często do czynienia na co dzień. Jest on ogromnie ważnym surowcem o dużym zastosowaniu. Jego zapasy na świecie są dość duże, jednak prognozuje się, że za kilka dekad zaczną się wyczerpywać. Zarówno pod względem występowania, jak i wydobycia tego surowca na świecie prym wiedzie Rosja. Znacznych rozmiarów złoża znaleziono także w Norwegii, pod dnem morza. W Polsce natomiast wydobycie gazu nie jest zbyt duże i ogranicza się do pojedynczych, małych ośrodków.

gaz ziemny na 

<div style="text-align:justify">W kraju koncesję na obrót gazem ziemnym ma tylko jedna spółka, a pozostałe mają pozwolenie na [TAG=handel’ title=’stacja paliw’ style=’margin:3px;’/></p>
<div class=
Autor: Esteban
Źródło: http://www.flickr.com

z firmami zagranicznymi. Oznacza to, że do polskich domów surowiec ten dostarcza pojedyncza firma. Koszty wykorzystywania tego surowca zależą od wielu czynników.

Zastosowanie w domuW domach własnościowych gaz ziemny wykorzystuje się do zróżnicowanych celów. Najbardziej znanym i popularnym jest z pewnością wykorzystywanie go do kuchenek na gaz. Kuchenki te na dzień dzisiejszy co prawda powoli zastępowane są urządzeniami elektrycznymi, jednak do całkowitego wyparcia urządzeń na gaz minie jeszcze dużo czasu. Gaz ziemny w kuchenkach jest środkiem dosyć niebezpiecznym, przy niepoprawnym wykorzystaniu występuje ryzyko uduszenia lub wybuchu. Dlatego mieszanka stworzona do użytku domowego uzupełniana jest o środek o charakterystycznym zapachu, by mieszkańcy mogli wcześnie stwierdzić ulatnianie się gazu. Ponadto gaz wykorzystywany jest na szeroką skalę do ogrzewania domów i mieszkań. W takiej sytuacji należy liczyć się z bardzo dużymi rachunkami za gaz.

Zastosowanie w przemyśle (Kotły parowe)
Gaz ma także zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu. Wykorzystanie tego surowca między innymi w znacznym stopniu ułatwia i przyspiesza wytwarzanie produktów hutniczych.

Zaciekawiony? To dla nas fantastyczna wiadomość. Więc naciśnij tutaj i oglądaj do woli nowe specjalistyczne wątki.

Poza tym hale przemysłowe i duże zakłady także często ogrzewa się za pomocą instalacji gazowej. Używany jest on na przykład w nagrzewnicach gazowych. Poza ogrzewaniem powietrza wykorzystuje się go także do klimatyzacji. Od zużycia gazu uzależnione są także koszty, jakie się ponosi. Istnieją bowiem rozmaite grupy taryfowe gazu (więcej tutaj: na temat grup taryfowych w do których przydziela się użytkowników w oparciu o poziom zużycia tego surowca. Tak więc taryfa dla właściciela firmy wykorzystującej gaz bez wątpienia będzie korzystniejsza.