Sposoby rozliczenia się z podatku. Tradycyjne a może elektronicznie?

Po letnim wypoczynku najczęściej większość osób ma głowę zajętą wrześniem, rozpoczęciem roku szkolnego, zebraniami rodziców i potrzebami szkolnymi. Kiedy minie trochę czasu i plany lekcji i grafiki zajęć pozaszkolnych są już ustalone, nagle w kalendarzu jest już listopad, a później święta, sylwestrowa noc i kolejny rok. A potem przychodzi ten czas gdy trzeba rozliczyć się z urzędem skarbowym ze swoich przychodów za ubiegły rok podatkowy.

Chociaż jest na to czas do ostatniego kwietnia, dużo osób preferuje dokonać rozliczenia zaraz po otrzymaniu koniecznych druków PIT od pracodawców, czyli w lutym. Z rozliczeniem spieszą się głównie te osoby, które są pewne, iż otrzymają zwrot podatku. Możliwości rozliczenia się jest wiele.

Oczywiście można pójść do biura rachunkowego czy jakiejś zaprzyjaźnionej księgowej i zwrócić się z prośbą o rozliczenie go z uwzględnieniem wszystkich druków PIT z roku zamkniętego, które mamy. Jeśli dokonujemy rozliczenia ze współmałżonkiem, należy pamiętać o tym, żeby wziąć do biura też wszystkie dokumenty. Policzony przez biuro PIT (zobacz pitprojekt.pl) może być wysłany do urzędu skarbowego pocztą, zaniesiony przez nas osobiście albo można zrobić rozliczenie pit 2015 przez internet, po prostu do głównego systemu urzędu skarbowego.

Można wyliczyć sobie PIT u siebie w domu na komputerze, przy użyciu ściągniętego z internetu programu czy przy użyciu programu z płyty. Bardzo często płyty z programem do rozliczeń są dodatkiem do różnych gazet czy nawet dawane bezpłatnie . Można też po prostu przeprowadzić rozliczenie pit 2015 przez internet i także elektronicznie je przesłać. Jest to wygodny i praktyczny sposób, bez wychodzenia z mieszkania i z ominięciem wężyków na poczcie albo w skarbówce. Ponadto, jest ono zupełnie za darmo.

Możemy wygenerować sobie egzemplarz, który jest potwierdzeniem wysłania PIT-u, jeśli mamy wątpliwości, czy naprawdę zrobiliśmy to dobrze.

Rozliczenie PIT-u staje się coraz łatwiejsze i wygodniejsze. Pamiętajmy, iż można odliczyć 1% od podatku i spożytkować go na szczytny cel – fundację, stowarzyszenie czy na konkretną osobę, która jest objęta opieką danej fundacji. Wystarczy jedynie wpisać właściwy numer KRS miejsca, które chcemy wspomóc.