Podstawowe mechanizmy analizowania ogromnych ilości informacji w bazach, różnice między systemami BI i ERP

Rozwój nowoczesnych metod informatycznych spowodował, że w firmach zaczęło się pojawiać coraz więcej informacji. Większe już przed dekadą miały wdrożone wydajne systemy zarządzające ERP, w których w czasie rzeczywistym były i nadal są rejestrowane wszystkie gospodarcze zdarzenia. Przy dobrej konfiguracji systemu liczba gromadzonych informacji jest bardzo duża, więc pojawiła się konieczność ich sprawnego analizowania, i to na różnych płaszczyznach.

Osoby zajmujące się zarządzaniem zaczęły odczuwać ograniczenia, jakie pojawiły się w najlepszych nawet pakietach ERP, ponieważ często nie była w nich możliwa bardziej złożona analiza danych. Wynikało to przede wszystkim z architektury tego typu systemów, ich głównym zadaniem jest gromadzenie i przetwarzanie bieżących informacji, a wszelkie analizy będą się opierać tylko na tych danych, jakie już wprowadzono. Ale równocześnie nie pozwalają na wiele więcej, jeżeli w czasie wykonywania operacji gospodarczej jakieś informacje nie zostały wprowadzone, to ich wykorzystanie później nie było możliwe.

Pragnąc dać sobie radę z tymi ograniczeniami, zaczęły się pojawiać rozwiązania big data, zwane też popularnie Bussinnes Inteligence. Idea ich działania jest zupełnie odmienna od programów ERP, ale też miały one realizować całkowicie odmienne rzeczy. Pierwszą różnicą jest sposób przechowywania informacji. Przy systemach BI informacje otrzymane przykładowo z modułów ERP lub innego rodzaju źródeł są transformowane do właściwego formatu i następnie ładowane do bazy. Zdarza się czasami, że liczba danych powiększa się parę razy w porównaniu z danymi pierwotnymi, lecz jest to celowe działanie.

Czy omawiany temat bardzo Ci się spodobał? Jeśli tak, to pójdź dalej (http://pomagier.eu/) i zobacz informacje, w które obfituje inny portal.

Więcej w temacie: .

Dzięki temu, że informacje dostępne będą w znacznie szerszym zakresie, to także możliwości ich analizowania są dużo większe.

Przyda Ci się istotne opracowanie (https://disc-polska.pl/testy-kompetencji/) powyższego tematu? Więc nie ociągaj się i zaloguj się do kolejnej strony. Tam oczekują na Ciebie bardzo drobiazgowe informacje.

W rzeczywistej pracy z reguły takie dane uzupełnia się raz na pewien czas, nie tak jak w programach ERP w sposób ciągły, ale to akurat w niczym nie przeszkadza. Najważniejsze jest, żeby zostały one właściwie obrobione i wprowadzone w dobrym formacie, bo dzięki temu będzie je można wydajnie przetwarzać.