Jakie dokumenty wymagają przechowywania, prowadząc działalność gospodarczą?

Działalność gospodarcza to idealny pomysł dla ludzi, jacy nie lubią mieć nad sobą szefa oraz mają fenomenalny pomysł na biznes. Nie warto bowiem zakładać następnego sklepu z ubraniami w małej miejscowości, w którym nie ma nazbyt wielu klientów. Jeśli jednak znaleźliśmy niszę, w jakiej moglibyśmy się realizować i jest na nią faktyczne zapotrzebowanie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć własną firmę.

szafka na dokumenty

Autor: Timm Suess
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba poza tym pamiętać, iż z jej prowadzeniem wiąże się wiele obowiązków, a jeden z nich to obowiązek archiwizowania dokumentacji, jaka pokazuje na nasze działania. Druk założenie firmy (więcej szczegółów na ten temat) to pierwszy z druków, który musimy trzymać w archiwum. Nigdzie nie jest zaznaczone, przez jaki czas musimy archiwizować dokumenty zgłoszeniowe, więc na wszelki wypadek dobrze je mieć aż do czasu zakończenia naszej działalności. Poza dokumentami zatwierdzającymi rejestrację wymagane są wszystkie dokumenty rozliczeniowe oraz płatnicze, które przesyłamy do ZUS-u.

Dokumenty wyżej przedstawione są to dokumenty potrzebne w przypadku kontroli ZUS-u. Drugim rodzajem dokumentów są dokumenty (zobacz zlecenie zniszczenia dokumentów z danymi osobowymi) podatkowe, czyli faktury VAT, księgi podatkowe czy kopie rachunków, które były przez nas wystawione oraz mogą być kontrolowane przez Urząd Skarbowy. Trzecim typem dokumentów są dokumenty pracownicze, do których zalicza się między innymi dokumenty odnoszące się do okresu zatrudnienia albo wynagrodzenia otrzymywanego przez konkretnego pracownika. Są to dokumenty, jakie będą niezbędne ludziom pracującym w ZUS-ie do obliczenia renty albo emerytury przysługującej osobie planującej zakończyć pracę na pełnionym dotąd stanowisku.

Dokumenty, zależnie od ich typu, należy zachować od pięciu do nawet 50 lat. Pamiętaj o tym, jeśli nie chcesz mieć trudności z urzędami, które mogą przerodzić się w naprawdę ogromne problemy w przypadku jakiejkolwiek kontroli. Niektóre z dokumentów przechowuje się w formie elektronicznej. Dla pracowników zapewne ważniejszy jest wymiar urlopu wypoczynkowego , toteż ty jako właściciel powinieneś zatroszczyć się o całą dokumentację bądź zatrudnić kogoś, kto będzie pilnować kwestii związanych z dokumentami oraz nie zgubi papierów pokazujących rozliczenie delegacji zagranicznej .

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*