Team coaching, jak poprawić produktywność oraz komunikację w zakładzie pracy

Z całą pewnością spotkaliśmy się ze stwierdzeniem, iż zespół ma postać wielogłowego smoka, w którym odrębne jednostki stanowią określone głowy, zaś wspólnie – składają się na jeden, silny, energicznie działający organizm. Aby z grupy osobnych jednostek powstał jeden, kreatywny zespół, powstało pojęcie team coaching.

Zobacz najlepsze oferty

Autor: www.istockphoto.com
Źródło: www.istockphoto.com

Pragnąc dowiedzieć się czym w ogóle jest „coaching”, trzeba rozpocząć od przytoczenia definicji pojęcia, które określa proces podnoszenia umiejętności koniecznych do osiągnięcia naszych wizji, doskonalenia kwalifikacji pod czujnym okiem trenerów. Coach zaś, to bardzo ważna jednostka, posiadająca autorytet lidera, która asystuje pracownikowi firmy przy wykonywanych przez niego obowiązkach, badając możliwości pracownika (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-matryca-eisenhowera-czy-moze-przydac-sie-w-pracy), udzielając mu cenne wskazówki po zakończonej sesji coachingu, próbując ustalić jak powinna wyglądać dalsza współpraca. Konsekwencją wdrożenia coachingu jest zatem optymalizacja procesów organizacyjnych i podniesienie skuteczności realizacji zadań.Kiedy stosować coaching? Wtedy gdy zależy nam, by rozwijać podstawowe kompetencje pracownicze, czyli te, związane z przyszłością zawodową.

szkolenie biznesowe

Autor: U.S. Fish and Wildlife Service Southeast Region
Źródło: http://www.flickr.com

Team coaching nawiązuje nie tyle do jednostki, co zespołu. Zwraca szczególną uwagę na model biznesowy w jakim działa zespół, na istniejące zasoby, możliwości, lecz też na wyzwania przed jakimi stoi zespół. Celem jest, aby zespól przynosił większe efekty, niż gdyby jednostki działały osobno. Wówczas uwalnia się ”paliwo” pracowników i jako„drużyna” odnoszą lepsze wyniki. Na sprawność zespołu składa się wiele czynników, lecz głównie jest to: uszczegółowienie celu oraz strategii działania drużyny, wyznaczenie zasad współpracy czy poczucie odpowiedzialności za grupę – przeczytaj więcej na ten temat.

Aby warunki zostały spełnione, konieczne jest zaufanie pracowników, różnorodność zespołu i dobra komunikacja w zespole. Nie dziwi więc, że firmy, które postawiły na szybki rozwój atmosfery w pracy, w rezultacie bardzo szybko poprawiły efektywność. Jeżeli zespół nie działa jak powinien, team coach pomaga mu zauważyć problemy i postanowić których czynników pracownikom brakuje do dalszego rozwoju.