Jak powinien wyglądać gabinet weterynarza? O jakiego typu kwestiach koniecznie trzeba wiedzieć?

Czy prosto jest założyć punkt weterynaryjny? Jeżeli mamy to w planach musimy poznać w szczególności kilka zasad. Tego typu lokal powinien być wyposażony w gabinet przyjęć z poczekalnią, aparaturę jak również sprzęt dopasowany do świadczonych przez nas usług.

Co się rozumie przez tego typu sprzęt? Wszystko co jest potrzebne do leczenia zwierząt, ale również bardziej profilaktyczne oraz kontrolne urządzenia, jak wagi do ważenia zwierząt. W takim gabinecie powinny znajdować się schowki do przechowywania lekarstw oraz wyrobów medycznych, pomieszczenie sanitarne oraz socjalne.

pies u weterynarza, weterynarz

Autor: Lubasja de Rycke
Źródło: http://www.flickr.com

Z powstaniem gabinetu do leczenia zwierząt wiążą się także inne, prawne zagadnienia. Jeżeli klinika jest zakwalifikowana jako gabinet – skuteczny gabinet podologiczny Gliwice – weterynarza musi spełniać różnorakie wymagania, czyli znajdować się w odrębnym budynku lub lokalu lub też stanowić wyodrębnioną część nieruchomości. Pokój przyjęć z poczekalnią powinien mieścić się na poziomie terenu, może być także w suterenie, ale tylko jeżeli dostępne jest światło naturalne odpowiednio jasne do tego typu usług. Inne pomieszczenia gabinetu weterynaryjnego mogą znajdować się już na różnych piętrach.

Dalsze wymogi odnoszą się do tego, że ściany powinny być wykonane z materiałów gładkich, jakie są łatwe do czyszczenia, ale i odporne na działania wody oraz środków dezynfekujących. W pokoju przyjęć albo zapleczu sanitarnym powinna być umywalka z bieżącą ciepłą oraz zimną wodą, substancje do mycia oraz dezynfekcji rąk, jak również jednorazowe ręczniki i kosz na zużyte ręczniki. Parapety w takim gabinecie powinny być wykończone czymś trwałym oraz gładkim, odpornym na działanie wody jak również środków do dezynfekcji.

Ważne jest, iż gdy usługi te będą wykonywane z użyciem narzędzi i sprzętu wielokrotnego użytku, to pokój przyjęć musi posiadać autoklaw albo też aparat do sterylizacji na suche powietrze. Gdy w gabinecie będę robione zabiegi w znieczuleniu ogólnym, to gabinet – podologia Tarnowskie Góry dla każdego – taki powinien być zaopatrzony w sprzęt do dożylnego podawania środków medycznych. Nie trzeba też chyba niepotrzebnie mówić, że każda rzecz w gabinecie musi być zachowana w idealnej czystości. Odnosi się to do najważniejszych urządzeń, jak też tych mniej istotnych, jak wagi weterynaryjne.