Polacy na rynku pracy – umiejętności zawodowe, szkolenia, wykładowcy – przydatne informacje

Obecny rynek pracy jest bardzo wymagający, a dopasowanie się do potrzeb pracodawcy nie jest łatwe. W ostatnich kilku latach w szybkim tempie zaczęły powstawać różnego typu firmy szkoleniowe, proponujące uzupełnienie wiedzy i nabycie nowych umiejętności, zwłaszcza w obrębie obsługi maszyn produkcyjnych.

Zarówno PUP jak i poszczególne firmy szkoleniowe proponują różnorakie zajęcia doszkalające m.in. kursy na obrabiarki cnc, wózki widłowe, dostępny jest również np. kurs na operatora cnc, na lakiernika lub na kierowcę – więcej szczegółów. Szkolenia są realizowane na różnych poziomach trudności w zależności od stopnia zaawansowania kursanta. Warto skorzystać z tego typu możliwości, nawet jeśli wykształcenie zainteresowanego jest odmienne od zakresu kwalifikacji proponowanego w ramach danego kursu.

Przeciętny człowiek w trakcie swojego życia kilka lub kilkanaście razy zmienia zatrudnienie. Kurs na operatora cnc jest ważnym krokiem na drodze do startu nowej kariery zawodowej, a także możliwością podjęcia dodatkowej pracy. Jeśli dana osoba ukończy szkolenie z zakresu przykładowo spawalnictwa to nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbował swych sił w tej branży, być może znajdzie w tym zawodzie swoją pasję, ta umiejętność może również okazać się bardzo pomocna w przypadku nagłej utraty pracy. Szkolenie na obsługę maszyn produkcyjnych, a przede wszystkim kurs na obrabiarki cnc jest bardzo przydatny nie tylko w obrębie polskiego rynku pracy, ale również poza granicami naszego kraju .

obrabiarka CNC w akcji

Autor: zombieite
Źródło: http://www.flickr.com

Międzynarodowe koncerny pracują w różnych krajach na podobnych technologiach, więc przystosowanie się do pracy w innym obszarze językowym na podobnym sprzęcie nie powinno być szczególnie trudnym, a co najwyżej może zwiększyć dochód pracownika z daną umiejętnością – warto zapoznac się z ofertą. Przy okazji warto uczyć się języków, nawet w zakresie podstawowym. Język angielski, niemiecki i włoski, czasami francuski i hiszpański są jednymi z najbardziej poszukiwanych na terenie Unii Europejskiej. Używanie języków obcych zwiększa mobilność i pewność siebie danego pracownika (zobacz pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej).

Rynek pracy jest sie dla niego coraz szerszy, to już nie tylko Polska czy Europa, ale i Azja (przede wszystkim Chiny, Indie, Japonia) i Ameryki (Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia). Możliwości rozwoju jest bardzo wiele. W kwestii szkoleń językowych można skorzystać z propozycji szkoły językowej lub polecanego korepetytora. Przy wyborze kursów warto zwrócić uwagę na wiarygodność danej instytucji (zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw prywatnych) należy się z uwagą przyjrzeć programowi szkolenia oraz prowadzącym. Niestety istnieje sporo przedsiębiorstw oferujących szkolenia, których wartość merytoryczna jest co najmniej niska. Pamiętajmy, że dokument potwierdzający nabycie danej umiejętności jest ważny, ale o wiele ważniejsze jest wykazanie się tą wiedzą w pracy.

Szkolenia dają możliwość rozwoju, stabilizacji finansowej, to także sposób na poznawanie świata i liczne podróże (wszystko zależy od profilu przedsiębiorstwa oraz od dyspozycyjności i chęci pracownika). Należy podkreślić, że dla większości zagranicznych przedsiębiorców nie liczy sie kraj pochodzenia pracownika, a jego kwalifikacje, uczciwość i zapał do działania.