Zwolnienie pracownika – jakim sposobem uczynić to umiejętnie a także delikatnie?

Zwolnienie pracownika dla każdego pracodawcy jest czymś trudnym. To przykra, nieraz bardzo przytłaczająca wiadomość dla pracownika, wskutek tego koniecznie powinnyśmy umieć przekazać ją umiejętnie i łagodnie. W takiej sytuacji trzeba zachować się porządnie i należycie, albowiem przekazujemy komuś niemiłą wiadomość. Chlebodawcy jednakże muszą liczyć się z taką możliwością.

Mając swoją firmę, powinniśmy być przygotowani na różne rzeczy, toteż nasza wiedza powinna być na najwyższym poziomie. Tak samo jak musimy płacić składki na ubezpieczenie społeczne (więcej na stronie), tak samo powinniśmy wiedzieć jak zwolnić pracownika – więcej w artykule.

Powitanie mężczyzn

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim powinnyśmy zachować się uprzejmie. Nawet jeżeli przyczyną zwolnienia jest występek pracownika, jego nieuczciwość czy też lenistwo – nie zdołamy zachować się wobec takiej osoby niestosownie czy też wulgarnie. Rozmowa dotycząca zwolnienia pracownika winna też odbywać się prywatnie i bez świadków. Bezsprzecznie niestosowne będzie zwolnienie pracownika przy świadkach. Taka rozmowa powinna być zrealizowana w gabinecie, z dala od wścibskich oczu. Jeśli planujemy zwolnić pracownika, to w dobrym geście będzie powiadomienie go o tym wcześniej. Informacja, iż „jutro może Pan nie przychodzić do pracy, gdyż jest Pan zwolniony” bez wątpliwości nie będzie stosowna. Jeśli z wyprzedzeniem zawiadomimy pracownika, że przewidujemy jego zwolnienie, wtedy będzie on miał czas, żeby się z tym oswoić czy odszukać sobie inną pracę.

Jeśli musisz zbadać prezentowaną tematykę bardziej, kliknij ten odnośnik, gdyż odnajdziesz więcej porad w witrynie (https://wynajembezbik.pl/dostepne-samochody/15-wynajem-kia-proceed-gt-204km), którą Ci sugerujemy.

Jeśli przyczyną zwolnienia ma być przykładowo niewywiązywanie się z zleconych obowiązków, to podarowany pracownikowi czas, zdoła być motywatorem do ulepszenia swojej pracy oraz ulepszenia swoich wyników. Przypuszczalne, że zacznie on lepiej przykładać się do pracy, a my zdecydujemy się jednak na zatrzymanie go w firmie. Naturalnie takiej sytuacji nie wolno prowokować naumyślnie, straszenie pracownika zwolnieniem albo poinformowanie go o zwolnieniu (w sytuacji, gdy nie zamyślamy tego zrobić) w celu zwiększenia jego motywacji jest nieodpowiednie oraz nieetyczne.

Prowadzenie firmy musi przygotować nas na różnorodne pojawiające się sytuacje. Warto wiedzieć nie wyłącznie jakim sposobem trzeba zwolnić pracownika, lecz również czym jest przedawnienie zobowiązania podatkowego oraz w jaki sposób poradzić sobie z tą sytuacją – dalsza część.