Jak wygląda proces likwidacji szkód komunikacyjnych w sytuacji kiedy się korzysta z polisy OC sprawcy

Jazda samochodem wiąże się również z bardzo dużą odpowiedzialnością za siebie i innych kierowców. Czasem wystarczy nieduża nawet chwila nieuwagi czy co gorsza świadome złamanie przepisów, żeby stać się sprawcą wypadku. Niestety często kończy się on jakimiś obrażeniami ciała, a jeżeli nawet nie, to pozostają potłuczone pojazdy. I to przeważnie i sprawcy i poszkodowanego, bo nieduża nawet stłuczka może wymagać kosztownej naprawy.

Warsztat samochodowy

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Współcześnie samochody są projektowane tak, żeby jak najlepiej ochraniać ludzi, lecz to z kolei przyczynić się może do większych uszkodzeń karoserii, która ma przyjąć odpowiednio dużo energii podczas zdarzenia. Jeżeli się dołoży do tego zaawansowaną technologię i drogie części, to trudno się dziwić że nawet niewielkie stłuczki na pierwszy rzut oka mogą być bardzo drogie w naprawie. Poszkodowanych w takich przypadkach ma chronić obowiązkowe ubezpieczenie OC, z którego będzie wypłacane odszkodowanie niezbędne do naprawy uszkodzonego auta, sprawdź również tutaj.

Jeżeli ktoś jest poszkodowanym w wypadku, to w pierwszej kolejności trzeba spisać oświadczenie o okolicznościach wypadku lub wezwać policjantów, trzeba przy tym szczegółowo sprawdzić, czy sprawca ma opłaconą polisę. Tego typu oświadczenie lub policyjny protokół to wstęp do tego, aby dochodzić od firmy ubezpieczeniowej wymaganej kwoty. Obecnie likwidacja szkód jest coraz bardziej sprawna i wygodna dla właścicieli uszkodzonych aut.

Zgłoszenia można składać drogą telefoniczną, w tym czasie można też podać większość wymaganych informacji. Jeśli będą potrzebne oględziny, to duża ilość mobilnych rzeczoznawców w przeciągu kilku dni podjedzie na miejsce i oglądnie dokładnie uszkodzony pojazd. Kolejne kilka dni będzie trwało przygotowanie dokumentacji i akceptacja decyzji. Jeżeli ktoś chce się rozliczyć bezgotówkowo, to powinien jeszcze wcześniej wyszukać jakiś serwis samochodów francuskich, w którym będzie wykonywał naprawę i przekazać jego wycenę ubezpieczycielowi.

Czy z przeczytanego tego artykułu udało Ci się wynieść coś fascynującego? Jeżeli tak, to zgłąb pozostałe informacje tu – z pewnością wciągną Cię kompletnie.

Natomiast jeśli ktoś wybierze formę gotówkową, to po prostu dostaje pieniądze i samodzielnie wszystkim się zajmie.