Księgowość we własnej działalności – to proste! Pod warunkiem kiedy masz doświadczone biuro rachunkowe.

Jeżeli decydujemy się na założenie samodzielnej działalności gospodarczej, już po pojawieniu się takiego pomysłu dobrze jest rozejrzeć się za renomowanym biurem rachunkowym lub samodzielnym doradcą podatkowym. Aby nadążać za zmieniającym się prawem dotyczącymi księgowości, kwestii kadrowo-płacowych, dbając przy tym o ruch w interesie, dobrze jest mieć kogoś komu można ufać.

Spotkanie biznesowe

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com
Dobry doradca podatkowy nie tylko będzie na bieżąco z wszystkimi przepisami i zmianami, poradzi w kluczowych sprawach, lecz także nigdy nie odeśle z kwitkiem swojego klienta. Pomoże zarówno przy sprawach dużych, jak kontrola skarbowa albo umowy leasingowe, jak i mniejszych – dowód wewnętrzny, rozliczenie zaliczki albo noty korygujące.

Jak otworzyć firmę i załatwić formalności w ciągu jednego dnia – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają koncepcję na fajny biznes i mają plan go dobrze wykorzystać, ale boją się papierologii i nieplanowanych wydarzeń czy dużych opłat. Wtedy dobrze jest umówić się wcześniej z naszym biurem i dopytać o szczegóły, a później zaplanować wizytę w urzędzie miasta (aby złożyć odpowiednie pisma) i w skarbówce.

Kiedy mamy już zarejestrowaną działalność, nadano nam numer REGON i NIP, możemy działać. Dobrze jest również założyć drugie konto bankowe tylko dla finansów przedsiębiorstwa i mieć służbowy numer telefonu. Kiedy mamy już te dane, dobrze jest zrobić sobie pieczęć firmy. Wprawdzie nie jest ona obowiązkowa wg przepisów polskiego prawa, lecz może okazać się przydatna w wielu instytucjach. Jak otworzyć firmę i gdzie się udać już wiadomo, lecz jest również ważna różnica między tym, czy firmę zakłada kobieta, czy mężczyzna, szczególnie kiedy planujemy powiększyć rodzinę .

Warto księgowość zapytać o kwestie ZUS-ów i zasiłków. Jeszcze jakiś czas temu temat „zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza” był tematem zagorzałych dyskusji, bo wystarczyło podnieść ZUS-owskie składki do maksimum, a potem zajść w ciążę i przejść na zasiłek a co za tym idzie otrzymywać bardzo wysoką „wypłatę” . Z tej luki prawnej skorzystało bardzo wiele kobiet, jednak od 1 listopada tego roku w życie wchodzą nowe przepisy, które to uniemożliwią. Doradca z pewnością podsunie najlepsze działania finansowe w przypadku L4 i urlopu macierzyńskiego.

Płacąc księgowej kupujemy sobie de facto komfort i wiedzę osób doświadczonych. Księgowa dopatrzy terminowego wystawiania faktur, przygotuje nam dowód wewnętrzny, rozjaśni takie kwestie, jak zasiłek (zobacz wysokość zasiłku bezrobotnego) macierzyński a działalność gospodarcza. Oczywiście koszty związane z prowadzeniem księgowości zewnętrznej można odliczyć sobie jako koszty prowadzenia firmy.