W jaki sposób skutecznie szukać zatrudnienia?

Każdy bezrobotny, który chce znaleźć zajęcie, zdaje sobie znakomicie sprawę, że szukanie pracy wymaga ogromnie dużego wysiłku i tak naprawdę jest to dosyć ciężka praca. Z jakiego powodu jedni nadzwyczaj prędko znajdują pracę, a inni pomimo starań nie umieją odpowiednio się do tego zabrać? Ażeby rozpocząć poszukiwania pracy, trzeba dobrze zaplanować swoją taktykę działania. Im mniej będziemy wiedzieć o tym, jak się do tego przygotować, tym mniej skuteczne będą nasze zabiegi.

Praca

Autor: AlphaLab Startup Accelerator
Źródło: http://www.flickr.com
W pierwszej kolejności musimy zapoznać się z możliwościami jakie daje nasze formalne wykształcenie i dodatkowe umiejętności i uściślić stanowisko, o jakie chcielibyśmy aplikować. Potem musimy zrobić sobie bazę miejsc, gdzie moglibyśmy złożyć swe dokumenty (zobacz niszczenie dysków HDD) aplikacyjne. Na bieżąco musimy monitorować ogłoszenia w prasie, w telewizji lokalnej, w sieci, w biurach pracy.

Są to naczelne źródła informacji tyczące się ofert pracy. Niemniej jednak musimy mieć oczy szeroko otwarte, ponieważ wiele ogłoszeń znajduje się w miejscach, w których się ich nie spodziewamy. Wypatrując w sieci, najczęściej odwiedzamy witryny z ogłoszeniami, w których są różne propozycje pracy z rozmaitych części kraju. Nierzadko jednak omijamy oficjalne witryny firm, w których chcielibyśmy pracować.

Często jest tam zakładka „pracuj z nami” gdzie odbywa się rekrutacja pracowników. Dobrze jest na bieżąco zapoznawać się ze wszelkimi zmianami na owych stronach, bo prężnie rozwijającym się przedsiębiorstwom zależy na jak najszybszym wyszukaniu właściwego pracownika, z tej przyczyny ogłoszenia mogą wyświetlać się w rozmaitym tempie – czasami raz miesiącu, innym razem cztery w przeciągu tygodnia.

Nieraz ogłoszenie o prace możemy przypadkiem znaleźć w sklepie, w konkretnej firmie, na różnych plakatach w centrum miasta, na tablicach ogłoszeń. Dlatego warto szczegółowo obserwować miejsca, w których się znajdujemy, ponieważ może to być źródło wiedzy na temat potencjalnie interesującej nas pracy.

Należy też skrupulatnie notować potrzebne telefony, osobę do kontaktu w danej firmie, miejsce rozmów kwalifikacyjnych, informacje kiedy a także dokąd wysyłaliśmy dokumenty aplikacyjne. Jeśli intensywnie szukamy pracy, wówczas wysyłamy oraz roznosimy niemałe ilości naszych dokumentów. Niekiedy zapominamy, jakie były wymagania na dane stanowisko w firmie, której agent właśnie poprosił nas na rozmowę. Bardzo łatwo się zgubić w takich przypadkach, zapomnieć o terminach itp. Stąd niezmiernie ważna jest dobra organizacja pracy. Najlepiej też wbić w przeglądarkę zwrot: agencje pracy Kraków – Powodzenia!