Istotne wiadomości dotyczące ścisłej archiwizacji dokumentów księgowych

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma ważkimi zadaniami. Mając firmę, nawet niewielką, niewątpliwie mamy niemało rozmaitych dokumentów księgowych. Pożądane byłoby dowiedzieć się więc, jak wypada poprawnie gromadzić tą dokumentację.

O dokumenty księgowe bezspornie trzeba dbać, wobec tego ścisła archiwizacja dokumentów księgowych ma ważkie znaczenie. Bezspornie muszą być one dobrze ułożone i uporządkowane. Jeśli o to nie zadbamy to podczas kontroli skarbowej mogą pojawić się spore uchybienia. Dokumenty rachunkowe to przede wszystkim księgi podatkowe, deklaracja vat (czy moja deklaracja vat ma błędy), rejestry, ewidencje, rozmaitego rodzaju faktury (przykładowo faktura wewnątrzwspólnotowa), oraz także dowody księgowe lub sprawozdania skarbowe. Należałoby zadbać o to, aby podczas kontroli skarbowej dostęp do dokumentów był banalny i swobodny, dzięki czemu będziemy mogli szybko je znaleźć.

współpraca z biurem rachunkowym pozwala zaoszczędzić pieniądze

Autor: Vsevolod Knyazev
Źródło: http://www.flickr.com

Konieczne jest także odnalezienie na dokumenty (zobacz niszczenie elektronicznych danych osobowych) odpowiedniego miejsca, powinny być one bezpieczne i chronione przed niepowołanymi postaciami, jakie nie powinny mieć do nich dostępu. Zgubienie bądź stracenie jakiegoś ważnego dokumentu księgowego może mieć faktycznie spore, wprost opłakane skutki. Dokumentów księgowych nie musimy archiwizować w pojedynkę, zdołamy to polecić fachowemu biuru rachunkowemu – dlaczego archiwizacja dokumentów księgowych jest ważna. Sporo przedsiębiorców decyduje się na to wyjście. Korzystając z oferty biegłego, pierwszorzędnego biura rachunkowego mamy pewność, że nasze dokumenty z pewnością są bezpieczne oraz porządnie poukładane. Co więcej w razie konieczności, zawsze zdołamy mieć do nich prosty, nieskomplikowany dostęp.

Teraz wielką renomą cieszy się archiwizacja elektroniczna, chociaż niezwykle istotne jest to, by dokumenty te były zapisane na trwałym nośniku. Ponadto właściciel winien mieć też kopię takich dokumentów, dzięki czemu w przypadku zepsucia się jednego nośnika, w dalszym ciągu będziemy mieć do nich dojście i nie utracimy żadnych istotnych dokumentów księgowych – czym jest faktura (zobacz również darmowy program do faktur) wewnątrzwspólnotowa.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*