Co powinniśmy wiedzieć na temat handlu gazem w Polsce?

Gazownictwo wiąże się z dużymi firmami, które mają koncesję na sprzedawanie tego surowca. Kto może sprzedawać i obracać gazem ziemnym w naszym państwie? Czy gaz ziemny w Polsce to sposób na zbicie kapitału, czy raczej ograniczony koncesjami państwa rynek, na który wejść mogą wyłącznie nieliczni?
Sprzedaż gazu, a więc jak zrobić wielki biznes?Temat gazu, a konkretniej cen za tenże surowiec, konieczny w codziennym życiu (napędza samochody, stosowany w kuchenkach, termach, palnikach, spawach itd.) budzi sporą dyskusję. Patrzymy z uwagą na biznesmenów, którzy wchodzą w sektor gazowy jako pole swojego biznesu.

Obrót gazem z Rosji

Z perspektywy międzynarodowej najbardziej razi nas ogromna zależność w imporcie gazu z Rosji. Jak duża część krajów bloku wschodniego jesteśmy niemal uzależnieni od wschodniego sąsiada jeżeli chodzi o zasoby gazu i ropy naftowej. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy mówić niemalże o monopolu rosyjskim na polski gaz. W dzisiejszych czasach sytuacja ta uległa małej poprawie, jednak nieustannie nasz wschodni sąsiad stanowi tu wyraźną większość i nie jest silny przy nim gaz ziemny w Polsce –
Monopolista od ponad 30 lat

Gospodarka wolnorynkowa pozwala Polakom na zmianę dostawcy gazu, niezależnie czy mówimy o kliencie indywidualnym, czy biznesowym. Haczyk w tym, iż lakoniczność tego stwierdzenia brzmi jak konstytucja. Szczytne hasło ma się zdecydowanie inaczej do praktyki. Ta z kolei wskazuje jednego głównego rozgrywającego na rynku gazowym. Polska Grupa Naftowa i Gazowa (PGNiG), utworzona jeszcze w stanie wojennym, a więc w dawnym ustroju polityczno-gospodarczym, jest dziś spółką akcyjną, której głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Mając państwowe, to jest: nieograniczone, zasoby finansowe „na wezwanie” nie dziwi fakt ogromnej dominacji spółki na rynku. Blisko 7 mln osób fizycznych oraz firm w Polsce korzysta z usług PGNiG.

Zaglądnij do nowego artykułu i czytaj dodatkowe informacje (https://biuroinwest.pl/) na ten niebywale frapujący temat. Ekstra wiadomości przygotowaliśmy dla Ciebie z dużą radością.

Sieć dystrybucyjna przekracza 100 tysięcy kilometrów rurociągów. Zaangażowani w obrót surowcami, przeważnie dorobieni już z pewnymi fortunami biznesmeni, pragną uczynić rynek sprzedaży gazu bardziej konkurencyjnym. Wszak samo już wejście do grona graczy wymaga dużego kapitału, a ponadto … dobrych kontaktów z rządzącymi. Duon, Handen, Energa – oto przykładowe korporacje, które posiadają koncesję na sprzedaż gazu w Polsce.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*