Chorobowe pracownika może opłacać zus

Minimalne wynagrodzenie 2015 musi zezwolić na odpowiednie życie. W zależności od tego jakie stanowisko będziemy zajmować, jakie mamy doświadczenie w pracy i w jakiej firmie pracujemy, nasze pensje mogą się znacznie różnić.Zostało uzgodnione, że minimalne wynagrodzenie 2015, które powinno pozwolić na godne funkcjonowanie będzie wynosiło 1750 zł brutto, a zatem jeszcze przed uregulowaniem wszystkich składek.

pieniądze

Autor: Rafael Antonio
Źródło: http://www.flickr.com
To minimalne wynagrodzenie co jakiś okres się przemienia, rośnie a to oferuje nadzieję, że znacznie więcej osób będzie mogło sobie pozwolić na życie na odpowiednim poziomie, bez notorycznego zastanawiania się, co będzie kolejnego dnia. Na szczęście spora liczba ludzi zarabia 3500 brutto , a zatem jeszcze raz tyle ile ma to minimalne wynagrodzenie, a to znaczy że mamy szansę być spokojni o życie naszego społeczeństwa, gdyż wiedzie się w nim znacznie lepiej. Pamiętajmy, że im więcej ktoś zarabia, tym więcej kupuje, a to znaczy że tym bardziej przyczynia się do kształtowania gospodarki swojego kraju oraz do jej rozwoju, przez to warto robić wszystko, żeby gwarantować podwładnym godne życie.

Kto zapłaci za chorobowe pracownika?

Nawet najlepszy podwładny od czasu do czasu okazuje się być skazany na chorobę, która sprawi, że nie będzie on w stanie odpowiednio wypełniać własnych zadań. Dlatego trzeba zaznaczyć, że początkowo, przez pierwsze 30 dni chorobowe pracownika (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-dzien-wolny-za-sobote) płaci jego pracodawca. Kiedy po tym czasie chorobowe jest przedłużone, gdyż podwładny nie ma szansy jeszcze powrócić do wykonywania swoich zadań, to wtedy te opłaty bierze na siebie zus. Koniecznie trzeba wiedzieć, że wówczas pensja jest mniejsza niż ta uzyskiwana zazwyczaj, dlatego musimy okazać się przygotowani na to, że przez jakiś czas będziemy mieli mniej funduszy.

Sporo kwestii będzie w kodeksie pracy

Musimy dokładnie śledzić wszelkie zmiany odnoszące się do pracy. Niektóre będą uwzględnione w kodeksie pracy, inne znajdziemy na stronie ministerstwa. Jedynie wtedy będziemy posiadali pewność, że nikt nas nie oszukuje oraz że dostajemy to co nam się należy. Czytaj także .

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*