Jakim sposobem zgodnie z prawem zezłomować pojazd?

Dziś dużą rolę przywiązuje się do ekologii. Przez ostatnie ćwierć wieku stopniowo zmieniała się świadomość ekologiczna naszych rodaków. Prawdą jest, iż nie wszyscy jeszcze stosują się do standardów. Mimo to normy u nas istnieją, przykładem mogą być rozporządzenia dotyczące recyklingu zużytych baterii bądź innych sprzętów gospodarstwa domowego. Jeszcze ćwierć wieku temu nikomu nie przyszłoby na myśl że baterie z latarki czy dziecinnej zabawki wrzuca się do specjalnego zasobnika a później odwożone są do specjalnego punktu gdzie będą neutralizowane.

kasacja pojazdów

Autor: iStock
Źródło: iStock

Naturalnie to nie jest tak, że jest to przedsięwzięcie w 100 procentach oddolne. W oczywisty sposób jest to rzecz regulowana na poziomie centralnym.

Jak myślisz? Czy ten wątek jest zajmujący? Jeśli tak, to kliknij w odnośnik oraz zbadaj praktyczne informacje (https://www.sol-drogowa.pl/pl) – wciągną Cię totalnie.

Przepisy te są rozproszone w przeróżnych rozporządzeniach. Poniektóre z przedmiotów jakich używamy są na tyle złożone, iż mają własne szczególne przepisy ich dotyczące. Klasycznym przykładem jest złomowanie aut. Reguluje je ustawa o recyklingu samochodów, definiuje ona jakie są obowiązki kierowcy i posiadacza punktu recyklingu. Nie zastosowanie się do regulacji skutkować może nałożeniem niemałych kar. Warto zatem kierować uwagę na to, czy firma znaleziona przez wpisanie w wyszukiwarkę frazy: auto złom Olsztyn ma stosowne pozwolenie (stacja demontażu musi posiadać pozwolenie marszałka województwa) – więcej szczegółów. Zatem w przypadku firm z listy pod tytułem auto złom Olsztyn powinny one posiadać pozwolenie marszałka Warmińsko-Mazurskiego.

złom

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to o tyle istotne, iż legalna stacja musi wydać nam poświadczenie o demontażu, które jest podstawą do wyrejestrowania starego pojazdu. Na podstawie tegoż poświadczenia posiadacz auta ma obowiązek w terminie trzydziestu dni wyrejestrować wóz w odpowiednim urzędzie komunikacji. Oczywiście przebywając w jednej części polski mogę wyselekcjonować przedsiębiorcę z innej miejscowości, przykładowo mieszkając w Olsztynie bez problemu mogę skorzystać z usług firmy w Krośnie, wystarczy w internecie wbić zwrot auto złom Krosno – więcej informacji. Absurdem bowiem byłoby gdyby mieszkaniec Pomorza niezależnie gdzie zniszczeniu uległo jego auto musiał transportować swój wóz do Gdańska. Oczywistym jednak jest, że w większości wypadków zwrot: kasacja pojazdów Gdańsk będą wpisywać mieszkańcy Trójmiasta oraz okolic – więcej szczegółów.