Właściciele firm muszą orientować się w obowiązujących przepisach, by mieć świadomość, jak postępować z korzyścią dla swojego biznesu

Prowadzenie swojej działalności gospodarczej wiąże się z wymogiem dobrego rozeznania w ustalonych przepisach prawnych i podatkowych. W wielu przypadkach takimi sprawami w przedsiębiorstwach zajmują się działy księgowe, niemniej przedsiębiorca również musi poznać te przepisy, aby mieć świadomość, jak sterować własną działalnością, żeby okazywało się to jak najbardziej korzystne dla przedsiębiorstwa. Szczególne znaczenie wykazują przepisy prawa podatkowego, których trzeba przestrzegać bardzo skrupulatnie. Niektórzy przedsiębiorcy nie są świadomi, z jakich możliwości mają okazję korzystać.

podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Modernizujesz przedsiębiorstwo? Należy to ująć w księgach!

Ważąc się na przeprowadzenie działań modernizacyjnych w siedzibie zakładu, trzeba zapamiętać, że poniesione koszty musi się zawrzeć w prowadzonych księgach rachunkowych. Prawidłowe ujęcie przeprowadzanych prac posiada wielkie znaczenie dla kwestii podatkowych, przez co należy wykazać, czy ma miejsce zwyczajny remont czy ulepszenie środka trwałego. O drugim wspomnianym przypadku mówimy, kiedy wykonywana modernizacja ma duży zasięg oraz kończy się podniesieniem wartości użytkowej środka (co to jest ulepszenie środka trwałego). O ulepszeniu środka trwałego mówimy przykładowo, jeśli budynek jest przebudowany lub zostaje kupiona nowa maszyna zwiększająca wydajność obowiązków.

Możesz odliczyć składki zusowskie

Przedsiębiorcy muszą pamiętać również, że istnieje ewentualność, żeby przeprowadzić odliczenie składek zus. Trzeba pamiętać, że podobne udogodnienia ściśle regulują przepisy, więc opłaca się z nimi zaznajomić, by wiedzieć, komu przysługuje taka opcja. W sytuacji odliczenia składek dla ZUS pod uwagę bierze się składki płacone w roku podatkowym bezpośrednio na ubezpieczenie (sprawdź też: ubezpieczenie oc działalności gospodarczej) emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe podatnika, jak także jego współpracowników. Odliczeniu ulegają również składki potrącane przez płatnika ze środków podatnika od przychodu, jaki podlega opodatkowaniu (na czym polega odliczenie składek zus).

podatek - tax

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com
Przejdź na podatek kwartalny

Nie każdy przedsiębiorca okazuje się doinformowany, że ma szansę opłacać podatek dochodowy kwartalnie. O takiej ewentualności mawia się w sytuacji zakładów wykazujących status małego podatnika, jak również przedsiębiorstw rozpoczynających swą działalność (jak księgować podatek dochodowy kwartalnie). W wypadku wyrażenia chęci przejścia na wspomniany model rozliczenia, należy do 20 lutego złożyć odpowiednią dokumentację.