Jakie kary zagrażają za posiadanie nielegalnego oprogramowania w przedsiębiorstwie i jakie składki ZUS płaci chlebodawca?

Korzystanie z nielegalnego oprogramowania w przedsiębiorstwie grozi sporymi konsekwencjami. Za nielegalne oprogramowanie zdoła nam grozić grzywna finansowa, ograniczenie wolności, i także odebranie wolności (od trzech miesięcy do pięciu lat). Mało tego za nielegalne, pirackie oprogramowanie może grozić także zarekwirowanie wszelkich narzędzi przestępstwa, takich jak komputery, laptopy, płyty główne itp., a także zapłata zadośćuczynienia.

oprogramowanie

Autor: http://pixabay.com
Źródło: http://pixabay.com
Jak więc widać kary za nielegalne oprogramowanie w firmie mogą być faktycznie znaczne. Nielegalne, pirackie oprogramowanie można niezmiernie łatwo zidentyfikować, bo taki typ oprogramowania nie posiada wyśmienitej dokumentacji, instrukcji obsługi, jest też sporo tańszy od oprogramowania oryginalnego (co daje legitymacja ubezpieczeniowa). Do tego numer seryjny często mieści się na okładce bądź opakowaniu płyty, natomiast na samej płycie często znajduje się parę różnych aplikacji.

Warto obejrzeć inne nasze strony (https://kwmediator.pl/), aby przeczytać inne ciekawe artykuły na podobny temat. Nie czekaj więc i kliknij tu!

Kategorycznie pożądane byłoby kupić prawne oprogramowanie, niż łamać prawo, bo jak już wcześniej nadmieniliśmy sankcje karne, grożące za nielegalne oprogramowanie w firmie, są istotnie wielkie.

Pracodawca

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Pracodawca ma obowiązek zadbać nie tylko o używanie prawnego oprogramowania (jakie są grzywny nielegalne oprogramowanie w firmie). W dodatku chlebodawca ma również sporo innych obowiązków. Warto chociażby pamiętać o tym, że legitymacja ubezpieczeniowa została zlikwidowana przez ZUS, w związku z tym dziś to chlebodawca musi co miesiąc zapewniać pracownikom specjalny druk, jaki potwierdza to, iż są ubezpieczeni. Druk ten weryfikuje, iż składki na ubezpieczenie są odprowadzane. Oprócz składek na ubezpieczenie chlebodawca musi odprowadzać też inne rodzaje składek. Pracownicy podlegają również przymusowym ubezpieczeniom emerytalnym, chorobowym, oraz także wypadkowym i rentowym. Takie składki zus pracodawcy są fragmentarycznie poprzez niego opłacane, przykładowo składka na emerytalne ubezpieczenie wynosi 19,52 procent, z czego 9,76 procent jest opłacane przez pracodawcę – jaka wysokość składki zus pracodawcy obowiązuje. Za to składka na ubezpieczenie rentowe wynosi 8 procent, z czego aż 6,5 procent opłaca pracodawca.