Obywatelski obowiązek – złożyć formularz PIT za miniony rok

Wypełnianie informacji podatkowych od zawsze kojarzyło się z odręcznym, a później komputerowym wypełnianiem klasycznych druków. I choć wiadomo było, że im wcześniej dokument PIT się wypełni, tym szybciej dostanie się ewentualny zwrot z podatku, sporo osób czekało do ostatniego momentu z zaniesieniem rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Był to błąd, ponieważ często w ostatnich dniach kwietnia w skarbówkach czy na poczcie stoi się w długim wężyku do okienka. Lecz już od kilku lat możemy wysłać zeznanie roczne PIT online.

pieniądze

Autor: Rafael Antonio
Źródło: http://www.flickr.com
Rozliczenie PIT przez internet i wysłanie go bez wizyty w urzędzie skarbowym czy na poczcie jest wykonalne za pośrednictwem programu dedykowanego rozliczeniom sprawozdań rocznych (). Od kilku lat jest jest możliwy całkiem elektroniczny sposób sporządzenia i złożenia zeznania rocznego. Wdrożono system elektronicznego przesyłania tych deklaracji. To coraz bardziej popularna forma składania deklaracji przez podatników, dlatego też PIT (zobacz pit wstępnie wypełniony) rozliczymy online dzięki platformie e-deklaracje. Możemy użyć do tego bezpośredniego programu ministerstwa finansów albo darmowych programów. Kolejną możliwością są elektroniczne formularze PIT online. Darmowe programy komputerowe przeprowadzą nas przez wszystkie pola – kliknij tu.

Podpowiadają, jakie dane i gdzie dokładnie trzeba wstawić. W czasie wypełniania sprawdzają, czy wszystkie niezbędne pozycje zostały przez podatnika prawidłowo uzupełnione. Minimalizuje to ryzyko pomylenia się, co później może skończyć się składaniem korekty deklaracji w skarbówce. Notorycznym błędem jaki zdarza się wielu podatnikom było brak podpisu na deklaracji. W przypadku deklaracji przesyłanych elektronicznie podpis jest niepotrzebny. Teraz zweryfikowanie osoby składającej PIT przebiega inaczej – trzeba podać swój przychód z zeznania podatkowego z ubiegłego roku.

deklaracja pit

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Nawet rozliczenie PIT przez internet zapewnia nam kopię.

By przeczytać nowe niezwykle interesujące detale powiązane z zaprezentowanym tutaj wątkiem, zapewne przyda Ci się dobra witryna. Więc kliknij w ten link.

Po wypełnieniu deklaracji trzeba jedynie odebrać e-mail z UPO, który jest poświadczeniem tego, że złożyliśmy nasz PIT online na czas.