Rady dla osoby pracującej na etacie: ekwiwalent za urlop oraz składki na urlopie wychowawczym

Prawdą jest powiedzenie, że nie posiadanie wiedzy z zakresu prawa szkodzi. Niestety najmocniej cierpią na nieznajomości prawa pracownicy etatowi. Wielkie koncerny jest stać na wynajęcie dobrych prawników. Rozpoznawani adwokaci dbają o ochronę prawną wielkich biznesów.

Przeciętnym pracownikom etatowym nie łatwo troszczyć się o własne prawa, gdyż nie mają wystarczającej wiedzy. I nie stać ich na profesjonalnych adwokat.

Czy chciałbyś zobaczyć omawiany temat z innej perspektywy? Jeśli tak, to zdobądź użyteczne szczegóły (https://www.pitprojekt.pl/bazawiedzy/jak-rozliczyc-pit-37-krok-po-kroku/), które zaprezentowane zostały w tym miejscu.

Mogą jednak im sięgnąć po profesjonalne rady, takie jak w tym artykule, i osobiście przebrnąć przez nieproste kwestie prawa. W tym artykule będzie podjęta kwestia składek na urlopie wychowawczym i ekwiwalentu za urlop.

Strategia biznesowa

Autor: tec_estromberg
Źródło: http://www.flickr.com

Dużo ludzi pracujących na etacie, którzy nie wykorzystali urlopu, zastanawia się, jak wyliczyć ekwiwalent za urlop? Do tego służy współczynnik ekwiwalentu, który zostaje każdego roku na nowo ustalony. W bieżącym, 2014 roku, ma dwadzieścia i osiemdziesiąt trzy setne. Oblicza się go następująco: sumę dni wolnych od pracy odejmuje się od trzystu sześćdziesięciu pięciu dni. Tymi dniami wolnymi są: pięćdziesiąt dwa dni wolne, jedenaście dni świątecznych i pięćdziesiąt dwie niedziele. Potem otrzymaną liczbę, czyli dwieście pięćdziesiąt, należy dzielić przez dwanaście. W ten sposób otrzymamy wynik wynoszący dwadzieścia i osiemdziesiąt trzy setne. Nawet jeśli następuje likwidacja działalności gospodarczej krok po kroku , to i tak pracownik już po likwidacji firmy może się starać o ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Trzeba także nadmienić, że jeśli zostaje zawarta następna umowa z tym samym pracodawcą, to można przenieść niewykorzystane dni urlopu na kolejny okres pracy.

Kolejną istotną kwestią ciekawiącą pracowników etatowych jest podstawa składek na urlopie wychowawczym. Okazało się, że osoby przebywające na urlopie pod określonymi warunkami podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu oraz rentowemu. Tym warunkiem jest to, że wspomniane osoby nie mają innego tytułu do ubezpieczeń. Przebywanie na urlopie wychowawczym daje umożliwia skorzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego. Oczywiście jest to także warunkowe. Tym założeniem jest fakt, że określona osoba zatrudniona w firmie także nie posiada jeszcze innego ubezpieczenia, z którego korzysta.