Zawód aktuariusza- firmy ubezpieczeniowe i ocenianie ryzyka przedsięwzięć biznesowych w przedsiębiorstwach

Wybierając ścieżki kariery zawodowej mamy wiele dróg do wyboru. Jedną z dróg, przeznaczoną dla nielicznych jest praca w zawodzie aktuariusza. Prowadząc firmę można spotkać się z osobą pełniącą taki zawód, który wymaga specjalnych uprawnień.Aktuariusz jest osobą, która specjalizuje się w matematyce w finansach. Między innymi oblicza wartość ryzyka projektów biznesowych albo (więcej na temat) związany jest z firmami ubezpieczeniowymi. Osoby pełniące tego typu zawód stanowią niewielką część polskiego społeczeństwa. By zdobyć ten zawód potrzebne jest odbycie państwowego egzaminu, który z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Dlatego właśnie niewiele kandydatów zostaje aktuariuszami. Oprócz tego trzeba cechować się niezwykłymi umiejętnościami matematycznymi i analitycznym umysłem. Wycenianie ryzyka tudzież różnych zobowiązań klientów wymaga często wiele pracy, jest ona jednak bardzo opłacalna – czytaj . Firmy ubezpieczeniowe nie mogą funkcjonować bez aktuariuszy i to głównie one zatrudniają tego typu osoby.

Jeśli takiego rodzaju tematyka jest dla Ciebie istotna, to śmiało zerknij na serwis, który na pewno również przykuje Twój wzrok.

Zarobki są bardzo satysfakcjonujące, nawet w początkach kariery, warto więc obrać tę drogę naszej kariery zawodowej.

emeryt

Autor: Garry Knight
Źródło: http://www.flickr.com

Zanim zrobimy krok w stronę zdobycia zawodu aktuariusza, warto sprawdzić czy posiadamy do tego odpowiednie predyspozycje. Nie każdy kandydat posiada tak dobre zdolności analityczne oraz zdolność do przewidywania ryzyka. Czasami towarzystwa ubezpieczeniowe organizują szkolenia wprowadzające do tego rodzaju zawodu, na których możemy zweryfikować swoje umiejętności i zapoznać się z pracą na stanowisku aktuariusza. Praca w zawodzie aktuariusza to głównie rezerwy emerytalne, marginesy wypłacalności bądź udział w procesach przedsiębiorstw związanych na przykład z fuzjami albo przejmowaniem firm przez inne spółki – wykup dobre ubezpieczenie . Stanowisko jest bardzo odpowiedzialne, nierzadko to od opinii aktuariusza zależą dalsze działania firmy, która go zatrudniła.

Praca w zawodzie aktuariusza nie zawsze jest prosta, jednak tworzy niezwykle duże możliwości do rozwoju. Można pracować zarówno w firmach ubezpieczeniowych jak również wszędzie tam, gdzie potrzebna może być wycena ryzyka. Dzięki aktuariuszom tworzone są programy emerytalne albo mogą oni pomóc firmie w podejmowaniu wielu decyzji biznesowych bądź związanych z ubezpieczeniami firmy i pracowników.